ZÁSOBOVÁNÍ VAKCÍNAMI

Hejtmani křičeli, že mají málo vakcín! Teď kraje konečně dostaly větší příděl

Alena Zvěřinová
Alena Zvěřinová
Aktualizováno 20:29
21.1. 2021 10:32
Téma:

Kraje, které si nejhlasitěji stěžovaly na příliš nízké příděly vakcín proti koronaviru, se ve středu dočkaly zvýšené dodávky. V Libereckém a Karlovarském kraji a také na Vysočině tedy mohou začít očkovat i seniory starší 80 let, kteří po registraci marně čekali na termín očkování.

"Původně jsme měli dostat jedno plato po 195 lahvičkách, ale ve středu jsme dostali dvojnásobek. To odpovídá až 2300 očkovacím dávkám," řekla TN.cz mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková. V tomto regionu dostali v prvních třech týdnech roku 3510 očkovacích dávek. Aplikovali je hlavně zdravotníkům, hasičům, vojákům z covid center a z odběrových míst.

 

Kdyby měl kraj dost vakcín, dokázal by je podat pěti tisícům lidí týdně. "Pro příští týden bychom měli znovu dostat zdvojenou dávku, ale uvidíme, jak to bude," konstatovala mluvčí Pavlíková. V Karlovarském kraji očkují zdravotníci ve třech centrech, pro domovy seniorů funguje i mobilní tým zdravotníků. Až bude v ČR dost vakcín a stát umožní očkování dalších zájemců, bude v tomto regionu v provozu devět očkovacích center a k tomu i jedno velkokapacitní.

 

 

Zvýšené dodávky vakcín se dočkal také Kraj Vysočina. "Měli jsme dostat tři boxy, ale dostali jsme čtyři," řekla TN.cz mluvčí hejtmanství Jitka Svatošová. Vysočina tedy nově dostala vakcíny pro 4680 lidí, přičemž od začátku roku zdravotníci proočkovali 5850 zájemců.

 

V zoufalé situaci pomohla Libereckému kraji fakultní nemocnice Bulovka, která regionu poslala vakcíny pro zhruba 1100 lidí. "Je to mimořádná dodávka, kterou jsme si vyjednali. Tyto vakcíny míří do sociálních služeb," řekl TN.cz mluvčí kraje Filip Trdla. 

 

Potvrdil, že i Liberecký region teď dostal z centrální distribuce víc očkovací látky. Dokonce dvojnásobek oproti minulému týdnu. Od spuštění očkování 27. prosince dostali z ústředí až 10 530 dávek, z toho 4680 přišlo až tento týden.

 

Naproti tomu Praha, kterou hejtmani kritizovali za to, že dostávala nejvíc dávek, dostala méně vakcín. Do hlavního města teď doputovaly vakcíny pro 18 720 lidí, zatímco v minulých dvou týdnech byla zvyklá na dodávky po 28 080 vakcínách.

 

Podívejte se na reportáž TV NOVA o odkladu očkování zdravotníků: 

 

TN.cz