moravskoslezský kraj

V Ostravě zasedla bezpečnostní rada. Lidé svolali demonstraci

Lucie Cochlarová
Lucie Cochlarová
Publikováno 20. 7. 2020
Téma:

V Ostravě v pondělí zasedla Bezpečnostní rada státu. Hejtman totiž nesouhlasí s opatřeními, která plošně nařídila hygiena. Do Ostravy dopoledne dorazil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Proti náhlým opatřením se bouří i lidé, proto svolali na dnešní odpoledne v Ostravě protestní akci.

Hejtmanovi Ivovi Vondrákovi se nelíbila plošná opatření a také prohlášení krajské hygienické stanice, že nemocnice v regionu jsou plné."Přibývá těžkých případů, ale vše je připraveno, nic nekolabuje," ubezpečil moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO).

 

Důležitým tématem byla také případná rezigance samoté ředitelky hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavly Svrčinové. "Opatření byla nastavená správně, ale každý ředitel musí opatření komunikovat dopředu, bylo to selhání," prohlásil Vojtěch.

 

"Výtka byla oprávněná, dohodli jsme se, že každé opatření budu prezentovat bezpečnostní radě, a to alespoň den před vydáním opatření," reagovala Svrčinová.

 

 

Rada se chystá jednat o zmírnění opatření již tento pátek. Zároveň se všichni dohromady shodli, že je třeba začít využívat veškerých možností chytré karantény. Zrychlit by se měli testy, a to do 36 hodin od odebrání vzorků.

 

V Moravskoslezském kraji platí přísnější pravdila opět od 17.7, kdy se pro ně rozhodla krajská hygienická stanice. Lidé opět musí nosit roušky ve vnitřních prostorech i v hromadné dopravě.

 

 

Hromadné akce jsou omezeny na maximální počet sto lidí. Stejně tak se vrátilo nařízení týkající se otevírací doby restauračních zařízeních mezi 23. a 8. hodinou

 

 

Proti náhlým opatřením se bouří i lidé, proto svolali na dnešní odpoledne v Ostravě protestní akci.

 

Už včera začala další vlna hromadného prověřování horníků. Podle ministerstva má podstoupit testy 3500 lidí a skončí ve středu. Hygienici momentálně testují i 1500 pracovníků společnosti Varroc na Novojičínsku, kde se nákaza také objevila.

 

 

Testování v Moravskoslezském kraji ale provází zmatky. Region se stal v současné době největším ohniskem koronaviru v České republice, jenom za uplynulý víkend tam přibylo přes sto nakažených.

 

Ukazuje se navíc, že laboratoře nestíhaly. Podle informací televize Nova měly vzorky zamrazit, aby nepřišly o zisk.

jh TN.cz