Zachránění běženci

Herec Gere navštívil migranty na lodi u Itálie. "Musíme jim pomoci," řekl

Eva Pavelková
Eva Pavelková
10.8. 2019 17:07
Téma:

Hollywoodský herec Richard Gere navštívil loď se zachráněnými migranty, kteří mířili z Libye do Evropy. Italské ani maltské úřady ale plavidlu nedaly povolení k zakotvení, proto už týden zůstává v mezinárodních vodách. Gere přinesl uprchlíkům jídlo a pití.

Herec Richard Gere způsobil v pátek mezi migranty na lodi španělské neziskové organizace Proactiva Open Arms pozdvižení. 121 zachráněným uprchlíkům přivezla 69letá hvězda Hollywoodu jídlo, pití a další potřebné zásoby. Informovala o tom agentura AP.

 

"Nejdůležitější pro tyto lidi je, aby se mohli svobodně dostat do přístavu, vystoupit z této lodi, dostat se na pevninu a začít nový život," prohlásil po návštěvě Gere a vyzval veřejnost, aby nevládní organizaci podpořila a migrantům pomohla. Herec vyslovil sympatie s Proactiva Open Arms už dříve.

 

Gere byl podle vyjádření neziskovky v Itálii na dovolené, když ho v televizi zaujala zpráva o humanitární lodi s migranty, která už týden čeká u italského ostrova Lampedusa na povolení k zakotvení. "Jak mohu pomoci?!" zeptal se prý herec a nabídl, že proviant sám utečencům přiveze.

 

 

Na palubě si pak promluvil s několika migranty, kteří utekli z Libye na člunech, poskytnutých pašeráky lidí. S jedním z mužů, který ze země unikl i se svým dítětem, si prý obzvlášť rozuměl a ukázal mu fotografie svého nejmladšího syna, který se narodil v únoru.

 

Gere se loni oženil se španělskou aktivistkou Alejandrou Silvaovou, za lidská práva bojoval ale už v minulosti. Zapojil se také do environmentální kampaně a podporoval šíení vědomostí o AIDS. Vyslovil se také proti okupaci Tibetu Čínou.

TN.cz