Císař Akihito

Historická chvíle: Japonský císař se dobrovolně vzdal trůnu!

Téma:

Japonsko zažilo historickou chvíli. Pětaosmdesátiletý císař Akihito totiž dobrovolně abdikoval. Panovník už dříve oznámil, že na svou roli již nestačí a japonští zákonodárci mu odchod umožnili.

Úterní ceremonie odstartovaly v soukromí v císařském paláci. Odstupující panovník zašel v tradiční róbě do šintoistické svatyně, aby bohům oznámil svůj záměr abdikovat.

 

Hlavní část rituálu ve státnickém sálu císařského paláce začala v 17 hodin místního času (10 hodin našeho času) a kromě císaře Akihita a císařovny Mičiko se obřadu účastnilo přes 300 pozvaných hostů. Ceremonie byla poměrně krátká a z velké části beze slov.


GALERIE: Japonský císař se dobrovolně vzdává trůnu

1
/
5
Zdroj: Profimedia
Japonský císař se dobrovolně vzdává trůnu

 

Akihita po odstoupení nahradí na trůnu korunní princ Naruhito. Ten se má úřadu ujmout během středy a odstartovat tak novou éru japonského císařství, píše BBC. Stane se 126. japonským císařem.

 

 

Končící panovník Akihito je v zemi vycházejícího slunce velmi populární. Během své dlouhé vlády totiž proslul kontakty s obyčejnými lidmi, které postihly nemoci či přírodní katastrofy. Japonci budou moci předání moci sledovat bez starostí, mají totiž volno.

pez TN.cz