UNIKÁTNÍ ZÁSAH

Historická korouhev hrozila pádem, hasičům dala zabrat

Zásah hasičů
Zdroj: Jaroslav Demčák, starosta Hejnic
Michaela Trochová
Michaela Trochová
Publikováno 15. 11. 2019
Téma:

Dnes krátce po deváté hodině ranní vyjíždělo lezecké družstvo z Liberce do Hejnic k Bazilice Navštívení Panny Marie.

Na místě bylo průzkumem zjištěno, že poškozena byla kopule jedné z věží baziliky. Historická korouhev, která byla umístěna na kopuli v cca 30 metrech nad zemí, se vlivem špatného technického stavu zlomila a visela z kopule dolů.


Z bezpečnostních důvodů proto hasiči uzavřeli vnitřní nádvoří baziliky. Informován o situaci a stavu baziliky byl také Národní památkový ústav.

 

 

„Hasiči na místě řešili, jaký způsobem se ke kopuli dostat. Přístup vnitřkem do kopule nebyl možný. Vzhledem k tomu, že výškovou technikou zásah nebyl možný, muselo lezecké družstvo z Liberce vymyslet jinou bezpečnou přístupovou cestu, která byla možná pouze z vnějšku. Poté, co se lezecké družstvo po cca šesti hodinách od nahlášení události ke kopuli dostalo, čekal ho další nelehký úkol, a to odřezat přibližně šedesát kilo vážící špičku a dostat ji bezpečně dolů,“ popisuje komplikovaný případ tisková mluvčí hasičů Lucie Hložková.

 

Pomocí lezeckého vybavení a techniky se hasičům podařilo špičku úspěšně dostat na zem krátce před půl pátou. Na místě zasahovaly jednotky z Liberce a Raspenavy.

Související témata:
TN.cz