Rekordní nezaměstnanost

Teď hledejte lepší práci, radí ekonom. Volných míst je 340 tisíc

Nezaměstnanost. Ilustrační foto
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto
Téma:

Nezaměstnanost se i nadále drží rekodně nízko. České ekonomice se stále dobře daří. Vypadá to tak i z přímého srovnání zaměstnanosti během letošního a loňského června. Zaměstnanci si mohou vybírat a říct si o zvýšení mzdy.

Celková zaměstnanost se během letošního června meziročně zvýšila o 25,5 tisíce lidí a dosáhla celkového počtu 5 162,2 milionu pracujících. Počet nezaměstnaných se naopak meziročně snížil téměř o 20 tisíc. Obecná míra nezaměstnanosti 15–64letých meziročně klesla o 0,4 procentního bodu na 2,0 procenta, vyplývá ze statistik zveřejněných ve středu Českým statistickým úřadem (ČSÚ).

 

"Červen ukazuje nižší nezaměstnanost jak u mužů, tak u žen. Zvýšila se také zaměstnanost spolu s ekonomickou aktivitou obyvatel. Míra zaměstnanosti mužů vystoupila na historicky nejvyšší hodnotu," shrnuje ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ Dalibor Holý.

 

 

"Češi mají historicky nejlepší příležitost najít si práci, která je bude bavit. Úřady práce evidují více než 340 tisíc volných pracovních míst. Zatímco zaměstnavatelé jsou zoufalí a nedaří se jim nacházet kvalifikovanou pracovní sílu," uvádí ekonom Štěpán Křeček.

 

Počet zaměstnaných mužů se meziročně zvýšil o 11,4 tisíc, u žen došlo k navýšení dokonce o 14,1 tisíc. Na druhé straně poklesl počet nezaměstnaných mužů o 8 tisíc, u žen o 11,8 tisíce.

 

 

Česko je rekordmanem v nízké nezaměstnanosti i v rámci celé Evropské unie. Podle Eurostatu je míra nezaměstnanosti v Česku dokonce 1,9 procenta. Druhé místo patří Německu se 3,1 procenty nezaměstnaných. Na opačném konci žebříčku je stále Řecko s 17,6 % a Španělsko se 14 % nezaměstnaných. 

 

Již dříve svá data za červen publikoval i Úřad práce ČR, který uvádí, že podíl nezaměstnaných osob dosahuje 2,6 procenta. Rozdíl je v tom, že někteří lidé se například registrují jako nezaměstnaní na úřadu práce, aby mohli pobírat sociální dávky. Ve skutečnosti ale pracují takzvaně načerno. Z těchto důvodů je obvykle nezaměstnanost dle Úřadu práce ČR vyšší než podle údajů Českého statistického úřadu. Ten používá odlišnou metodiku.
 

jiha TN.cz