Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Solar Impulse 2

Historický moment: Letoun na solární pohon obletěl svět!

Letoun Solar Impulse 2 dokončil oblet země. První letadlo poháněné slunečním zářením přistálo v úterý v Abú Zabí, odkud zahájilo cestu kolem světa v březnu minulého roku. Zvládlo ho bez kapky paliva.

Letadlo na solární pohon obletělo zemi. Na cestu kolem světa dlouhou 40 tisíc kilometrů se Solar Impulse vydal 9. března 2015 a ve vzduchu strávilo asi 500 hodin. V některých místech musel letoun zůstat delší dobu na zemi, protože letu nepřálo počasí.

 

V úterý ale konečně Solar Impulse přistál v Abú Zabí, odkud se na revoluční let loni vydal. Na závěrečné cestě řídil letadlo 58letý Švýcar Bertrand Piccard, který se po celou dobu střídal s 63letým kolegou Andrém Borschbergem.

 

Poslední etapa byla náročná, protože se v noci na pondělí letoun dostal nad Saudskou Arábii do turbulencí, způsobených vysokou teplotou. "Nemůžu uvěřit, že jsem přistál. Třináct let poté, co jsem snil o obletu země bez paliva," napsal Piccard na Twitter.

 

Po cestě letoun přistál celkem šestnáctkrát, včetně Indie, Číny, Japonska, USA, Itálie nebo Egypta a kvůli poruše baterií si musel tým udělat i 9měsíční přestávku na Havaji. Letěl v nadmořské výšce 9000 metrů s průměrnou rychlostí 75 kilometrů v hodin. Přelet Atlantiku mu trval 70 hodin, ještě o 48 hodin déle letěl přes Pacifik.

 

 

Cílem mise byla propagace čistých technologií. Letoun poháněla jen solární energie, křídla letadla tvoří 17 tisíc fotovoltaických článků a vysokovýkonné baterie, akumulující energii na noční let. Náklady na projekt podporovaný velkými firmami se odhadují na 89 milionů eur (asi 2,5 miliardy korun).

epa TN.cz