Zrušení zákona

Historický moment pro Indii. Soud povolil sex homosexuálům

Téma:

V Indii slaví. Nejvyšší soud rozhodl, že sex homosexuálů již není trestný. Byl tak zrušen rozsudek z roku 2013, který homosexuální sex považoval za trestný čin. Soud také uvedl, že diskriminace sexuální orientace bude zásadní porušení práv.

Ve čtvrtek indický nejvyšší soud v Dillí jednomyslně rozhodl pro zrušení zákona 377 z roku 2013, jež zakazoval sex homosexuálům, uvedl britský deník BBC. V zákonu 377 stojí, že některé sexuální činy jsou nepřirozené a trestné. Tyto činy byly trestány deseti lety vězení.

 

 

Zrušení zákona 377 je důležitým historickým mezníkem pro gaye v Indii. Podle soudu stát nemá právo na to, aby řídil život gayů a pokud budou nadále diskriminováni, bude se jednat o zásadní porušení práva na soukromí.

 

 

Aktivisti, kteří bojovali za zrušení zákona 377, byli šťastní a nemohli uvěřit, že soud opravdu vyhráli. "Je to pro mě emocionální den. Tolik pocitů, které mám. Byl to opravdu dlouhý boj," řekla pro americký deník CNN Rituparna Borahová. "Neměli jsme moc podporu médií a společnosti dříve, ale teď ji máme. Lidé nás už nevidí jako kriminálníky," dodala Borah.

reg TN.cz