pogratuloval jim Trump

Historický okamžik! Do volného vesmíru se poprvé vydaly pouze ženy

Kateřina Vodvářková
Kateřina Vodvářková
19.10. 2019 21:27
Téma:

Vůbec poprvé v historii se do volného vesmíru na opravu Mezinárodní vesmírné stanice vydaly pouze ženy. Dvě americké astronautky měly za úkol opravit napájení jedné z baterií. K úspěšné misi jim pak pogratuloval i americký prezident Donald Trump.

Christina Kochová a Jessicu Meirová 350 kilometrů nad zemí opravily Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Vůbec poprvé za asi padesát let, kdy podobné akce probíhají, byly na misi vyslány pouze ženy. Živě je mohly sledovat miliony lidí po celém světě.

 

K historickému úspěchu chtěli astronautkám pogratulovat i prezident Spojených států Donald Trump a jeho dcera Ivanka. Z Bílého Domu tak volali přímo na ISS. Astronautky byly v tu chvíli stále venku a pracovaly na opravách. "Chci vám oběma pogratulovat. Jste velmi statečné, skvělé ženy. Reprezentujete tuhle zemi velmi dobře. Naše země je na vás velmi pyšná, my jsme na vás velmi pyšní," řekl astronautkám Trump.

 

 

 

"Nechceme si za to brát příliš mnoho zásluh, protože před námi bylo na vnější straně ISS mnoho dalších žen. Jen je to poprvé, kdy byly venku dvě ženy najednou," prohlásily skromně astronautky.

 

Na misi se dlouho připravovaly. Oprava byla v plánu původně až příští týden. Ale jen jedné z baterií. Nakonec se akce uspíšila kvůli nefunkčnímu regulačnímu zařízení na vnější straně stanice. Kromě jeho náhrady také pomáhaly zjistit příčinu problému. Celá akce tak místo očekávaných pěti a půl trvala sedm hodin. NASA ji ale hodnotí jako velmi úspěšnou.

sei TN.cz