Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.6. 2018 21:17
Historická schůzka

Trump a Kim podepsali prohlášení. KLDR se vzdá jaderných zbraní

Zdroj: TV Nova

Americký prezident Donald Trump a jeho severokorejský protějšek Kim Čong-un podepsali prohlášení, KLDR v něm slíbila jaderné odzbrojení, USA bezpečnostní záruky. Podle Trumpa jde o "velmi komplexní dokument". Trump na dotazy novinářů při podpisu dokumentu prozradil, že očekává brzký začátek denuklearizace Korejského poloostrova.

Na závěr celodenního setkání americké a severokorejské deklarace podepsali Donald Trump a Kim Čong-un společné prohlášení. Podle Trumpa se nyní vztahy na Korejském poloostrově rapidně změní.

 

Kim při podpisu dokumentu uvedl, že svět se dočká velké změny a že se s Trumpem "rozhodli hodit minulost za hlavu". Trump také přislíbil, že Kima pozve do Bílého domu.

 

"Spojené státy a KLDR se zavazují navázat nové vztahy mezi oběma státy v souladu s touhou lidu bou zemí po míru a blahobytu," stojí mimo jiné v prohlášení. KLDR se v něm také zavazuje k úsilí o úplnou denuklearizaci Korejského koloostrova.

 

USA a KLDR se také dohodly na předání ostatků obětí války v Koreji a na dalších jednání, které povede za americkou stranu ministr zahraničí Mike Pompeo.

 

Historické setkání: 

 

Po návratu z pracovního oběda si Trump před novináři setkání s Kim Čong-unem pochvaloval. "Opravdu fantastická schůzka. Dosáhli jsme velkého pokroku. Je to opravdu velmi pozitivní, myslím, že lepší, než kdokoliv očekával. Špičkové, opravdu dobré," chválil Trump summit. Kim Čong-una cestou z oběda nechal Trump nahlédnout do své prezidentské limuzíny, které se přezdívá "bestie".

 

Jednání americké a severokorejské delegace se účastnil americký ministr zahraničí Mike Pompeo, Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton a personální šéf Bílého domu John Kelly.

 

Za Severní Koreu k jednacímu stolu mimo jiné usedl bývalý šéf severokorejské tajné služby Kim Jong-čchol, který má nyní v Pchjongjangu na starosti vztahy s Jižní Koreou. Tento severokorejský činitel se počátkem června setkal s prezidentem Trumpem a doručil mu osobní dopis od vůdce KLDR.

 

17

GALERIE: Summit Trump - Kim

Zdroj: Profimedia

Historická schůzka Donalda Trumpa a Kim Čong-una - 6

Hodnocení:

 

Čtyřhvězdičkový generál Kim Jong-čchol působil v minulosti jako šéf vojenské rozvědky, kterou Soul viní z toho, že v roce 2010 nechala torpédovat jihokorejskou korvetu Čchonan, na jejíž palubě zahynulo 46 námořníků. KLDR svůj podíl na tragédii popírá. V témže roce údajně Kim Jong-čchol naplánoval také ostřelování jihokorejského ostrova Jonpchjong, které si vyžádalo čtyři jihokorejské oběti.

 

Dnešního jednání s americkými činiteli se účastnil rovněž severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho a místopředseda ústředního výboru vládnoucí Korejské strany práce Ri So-jong.

 

 

Trumpův poradce dostal infarkt

Trumpův ekonomický poradce Larry Kudlow dostal ve Washingtonu srdeční záchvat a musel být převezen do vojenské nemocnice Waltera Reeda. Před summitem to na twitteru oznámil osobně Trump.

 

"Náš velký Larry Kudlow, který tak tvrdě pracuje na obchodu a ekonomice, právě prodělal srdeční záchvat," napsal Trump ze Singapuru těsně před svým summitem se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

 

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová později uvedla, že 70letý Kudlow "je v dobré kondici" a že se mu daří dobře.

 

 

Kudlow v pátek a v sobotu doprovázel Trumpa na summitu  ekonomicky nejvyspělejších zemí G7 v Kanadě, který skončil roztržkou USA s ostatními účastníky. Trumpův poradce pak obvinil kanadského premiéra Justina Trudeaua, že vrazil Trumpovi "nůž do zad", když označil americká cla na hliník a ocel za urážlivá a když zdůraznil, že se Kanada nenechá nikým komandovat.

 

Republikán Kudlow byl během předloňské prezidentské kampaně Trumpovým neformálním poradcem. V prezidentských službách již v minulosti působil, když byl v 80. letech jedním z rozpočtových poradců prezidenta Ronalda Reagana. Kudlow nastoupil do funkce letos v březnu. Nahradil Garyho Cohna, jehož odchod podle amerických médií souvisel s jeho odporem k prezidentovu zavádění cel na dovoz oceli a hliníku do USA.

tn.cz / ČTK
Reklama