výzkum vesmíru

Historický úspěch: Sonda Voyager 2 opustila sluneční soustavu

Téma:

Americká vesmírná agentura slaví obrovský úspěch. Její sonda Voyager 2 se zapíše do historie jako druhý člověkem vyrobený objekt, který vstoupil do mezihvězdného prostoru. Tím prvním je sesterská sonda Voyager 1. Obě svou cestu zahájily v roce 1977. Nekonečným vesmírem by mohly putovat i tři miliardy let.

Píše se rok 1977. Z mysu Canaveral na americké Floridě startují krátce po sobě dvě sondy - Voyager 1 a Voyager 2. Cíl je jasný, sondy mají důkladně prozkoumat prostor mimo sluneční soustavu.

 

Teď více než 40 let od vypuštění se jejich mise začínají naplňovat. Sonda Voyager 2 dohnala svou o něco mladší a hlavně rychlejší sestru a dosáhla mezihvězdného prostoru. Od planety Země ji teď dělí neuvěřitelných 18 miliard kilometrů.

 

Že se vesmírné plavidlo skutečně pohybuje v prostoru mimo sluneční soustavu, vědci poznali z dat, které přístroje na sondě vysílají. Než tyto informace na zem dorazí, trvá to přes 16 hodin.

 

Obě sondy ve svých útrobách ukrývají pozlacenou gramofonovou desku, která má mimozemským civilizacím předat zprávu o životě na planetě Zemi. Obsahuje 115 fotek, 27 hudebních skladeb, zvukové záznamy zachycující třeba dětský pláč, cvrkot cvrčků nebo smích a také pozdravy v různých světových jazycích včetně českého.

 

 

"Milí přátelé, přejeme vám vše nejlepší," zazní přímo na záznamu. "Pokoušeli jsme se sestavit ucelený obrázek o planetě Zemi a jednou z klíčových věcí byly lidské hlasy. Dali jsme dohromady různé nahrávky – například pozdravy ve 125 různých jazycích – a také hudbu, protože ta je vyjádřením kultury. Duši lidí reprezentuje hudba," vysvětlil vedoucí mise Voyager 2 John Casani.

 

Podle propočtů astronomů má sonda Voyager 2 zhruba za 50 000 let proletět poblíž hvězdy Proxima Centauri vzdálené čtyři světelné roky od Slunce. Za několik desítek milionů let pak dokonce opustí Mléčnou dráhu.
 

Související témata:
Petra Matýsková / klma tn.cz / TV Nova