povodně v Česku

Další zpřísnění výstrahy! Na čtyřech řekách bylo vyhlášeno povodňové ohrožení

Roman Dolejský
Roman Dolejský, Martin Klícha
29.6. 2020 7:15
Téma:

Na čtyřech tocích bylo vyhlášeno povodňové ohrožení, na druhém povodňovém stupni je pak několik dalších českých řek. Nadále platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před povodněmi. Tu meteorologové několikrát zpřísnili, platí nejvyšší stupeň nebezpečí. Na Havlíčkobrodsku museli hasiči evakuovat 45 dětí, jejich tábor vyplavila velká voda.

Po víkendových deštích opět stoupají hladiny českých řek. Povodňové ohrožení (třetí stupeň povodňové aktivity) bylo vyhlášeno na Ředickém potoku, následovaly toky Třebůvka, Novohradka a Svratka. Na druhý povodňový stupeň vystoupaly například řeky Kněžná, Třebůvka, Jevíčka, Loučná a Sázava.

 

Prvního povodňového stupně dosáhly už dopoledne řeky v pěti krajích, a to v Jihočeském, Královéhradeckém, Pardubickém, Olomouckém a na Vysočině.

 

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Deště a povodně v Česku - 29. 6. 2020

19:13

Aktualizace výstrahy před povodněmi

Výstraha před povodněmi - 29. 6. 2020 - 19:10

18:31

Aktuální situace v Pardubickém kraji

18:31

Třetí povodňový stupeň na Svratce

Situace na toku Svratka


"Po noční bouřce evidujeme prozatím jen dvě technické pomoci s čerpáním vody, v Černíkovicích na Rychnovsku a v areálu u Stříbrného rybníka v Hradci Králové, kde se utvořily vodní laguny. V Tutlekách na Rychnovsku došlo k částečnému zaplavení komunikace," uvedli královéhradečtí hasiči krátce před šestou ráno v pondělí.

 

 

Problémy v souvislosti s velkou vodou byly i na Havlíčkobrodsku, kvůli zvednutí hladiny řeky u Libice nad Doubravou museli hasiči evakuovat tábor s 45 dětmi.

 

Meteorologové před polednem vyhlásili povodňové ohrožení na Chrudimsku a Pardubicku. "V povodí Novohradky a dolní Chrudimky očekáváme dosažení 3.SPA," informuje ČHMÚ. Výstraha je platná až do úterního poledne.

 

Zároveň platí povodňová pohotovost v částech Královéhradeckého kraje (Kostelec nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou), Pardubického kraje (Králíky, Lanškroun, Moravská Třebová, Polička), Olomouckého kraje (Jeseník, Litovel, Mohelnice, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh), Moravskoslezského kraje (Bruntál, Krnov, Rýmařov) a Kraje Vysočina (Bystřice nad Pernštejnem, Nově Město na Moravě). Výstraha je platná do úterního poledne.

 

"Vlivem předchozího nasycení území a predikovaným srážkám očekáváme vzestupy hladin vodních toků s předpokládaným dosažením 1. SPA (stupeň povodňové aktivity) až 2. SPA, na menších vodních tocích může dojít krátkodobě i k překročení 3. SPA," uvedli meteorologové.

 

Aktuální výstraha před povodněmi:


Povodňová bdělost je pak vyhlášena pro části Středočeského (Čáslav), Pardubického (Česká Třebová, Hlinsko, Holice, Litomyšl, Přelouč, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Žamberk), Jihočeského (České Budějovice, Český Krumlov, Dačice, Jindřichův Hradec, Kaplice, Prachatice, Soběslav, Tábor, Trhové Sviny, Třeboň, Týn nad Vltavou, Vodňany), Královéhradeckého (Dobruška), Jihomoravského (Boskovice, Bučovice, Kuřim, Tišnov, Vyškov), Olomouckého (Hranice, Konice, Lipník nad Bečvou, Olomouc, Prostějov, Přerov), Moravskoslezského kraje (Bílovec, Hlučín, Kopřivnice, Kravaře, Nový Jičín, Odry, Opava, Ostrava, Vítkov) a částech Kraje Vysočina (Havlíčkův Brod, Humpolec, Chotěboř, Jihlava, Světlá nad Sázavou, Telč, Třebíč, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou). I v tomto případě výstraha končí v úterý v poledne.

 

Aktuální výstraha před dešti:


Zároveň také hrozily vydatné deště, a to v Jihočeském, Pardubickém, Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji a na Vysočině. V Čechách výstraha platila do pondělního poledne, na Moravě a ve Slezsku do čtyř hodin odpoledne.


Podívejte se na pondělní předpověď počasí ze Snídaně s Novou:

 

 

GALERIE: Vydatné srážky a bleskové povodně - 29. 6. 2020

1
/
19
Zdroj: HZS Olomouckého kraje
Zásahy hasičů v Olomouckém kraji kvůli vydatným srážkám - 7

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz