výstraha ČHMÚ

Hladiny řek v Česku rychle stoupají, meteorologové varují před povodněmi!

Povodně
Zdroj: Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha
1.9. 2020 18:10
Téma:

Zejména východ republiky zasáhl v úterý odpoledne vydatný déšť, hladiny některých toků začaly velmi rychle stoupat. Meteorologové vyhlásili povodňovou pohotovost na Chrudimsku a povodňovou bdělost v mnoha dalších okresech.

Výstrahu před povodněmi s vysokým stupněm nebezpečí vyhlásil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) pro Chrudimsko v Pardubickém kraji. V povodí Novohradky, především v profilu Luže, může dojít k překročení druhého stupně povodňové aktivity.

 

Povodňová bdělost (výstraha s nízkým stupněm nebezpečí) byla vyhlášena pro část Královéhradeckého kraje (Rychnov nad Kněžnou), části Pardubického kraje (Hlinsko, Litomyšl, Pardubice, Polička, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto), části Kraje Vysočina (Bystřice nad Pernštejnem, Chotěboř, Jihlava, Nové Město na Moravě, Třebíč, Velké Meziříčí), části Jihomoravského kraje (Kuřim, Tišnov) a část Olomouckého kraje (Jeseník).

 

Grafická podoba výstrahy:

 

Obě výstrahy začaly platit v 18:00 a končí ve středu v poledne. V době vyhlášení výstrahy byla povodňová bdělost vyhlášena na osmi stanicích.

 

 

V případě povodňové bdělosti bude v některých říčních profilech dosažen první stupeň povodňové aktivity, krátkodobě není vyloučeno dosažení druhého stupně.

TN.cz