noční obloha

Hlavu vzhůru, nad Českem bude vidět polostínové zatmění Měsíce

Průběh polostínového zatmění Měsíce
Zdroj: Petr Horálek
Průběh polostínového zatmění Měsíce - leden 2020
Martin Klícha
Martin Klícha
5.6. 2020 5:39
Téma:

Milovníky noční oblohy čeká další velmi zajímavý úkaz, už tento pátek se odehraje polostínové zatmění Měsíce. Nezvyklý úkaz nastane krátce po východu Měsíce, který v tu chvíli bude nízko nad obzorem, což vytvoří ideální podmínky pro zajímavé kompozice.

Jde o druhé měsíční zatmění v letošním roce. I když nebude nijak zvlášť výrazné, určitě se jedná o zajímavý jev zejména pro fotografy noční oblohy. Měsíc například v Praze vyjde ve 20 hodin a 53 minut, největší přiblížení úplňku k zemskému stínu se odehraje ve 21 hodin a 25 minut.

 

"Měsíc v tom okamžiku bude svým jižním okrajem asi 0,2° severně od plného zemského stínu, takže polostínové zatmění snáze odhalí až fotografie. A právě ta by mohla být nejzajímavější, zejména při fotografickém číhání na měsíční východ za nějakými vzdálenými kulturními památkami. Soumrak bude dosti pomalý, čili Měsíc bude stoupat ještě na světlé obloze a kontrastně se vyjímat vůči objektům na obzoru," uvedl astronom a fotograf Petr Horálek.

 

Měsíc bude v době úkazu mírně potmavlý z pravého okraje, nejvíce několik desítek minut v okolí maxima úkazu. Samotný úkaz proběhne mezi 19:46 a 23:04.

 

 

Další měsíční zatmění, které bude možné pozorovat z Česka, nastane až v roce 2022. V případě polostínového zatmění to vypadá, jakoby někdo měsíční kotouč z okraje začadil černým dýmem, popisuje Horálek.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz