Prozradil ho pozdrav

Hledá se skaut z pohřbu Palacha. Poznáte ho na slavné fotce?

Hledá se chlapec z Palachova pohřbu
Zdroj: Junák - český skaut/Miloň Novotný
Chlapec vzdal úctu Palachovi skautským pozdravem
Téma:

V souvislosti s výročím upálení Jana Palacha sdílel Junák fotku, na které chlapec Palachovi vzdává úctu skautským pozdravem. Právě tohoto člena teď česká skautská organizace hledá.

Fotka byla pořízena na Palachově pohřbu, který se konal 25. ledna 1969. To, že je chlapec v zástupu lidí skautem, prozradily jeho tři zdvižené prsty v typickém pozdravu. Vzdával jím čest zemřelému mladíkovi, který se upálil na protest proti poměrům v Československu po sovětské invazi.

 

Skautská organizace teď chlapce ze známého snímku hledá. "Rádi bychom po 50 letech našli tohoto chlapce, vzdávajícího úctu skautským pozdravem. Podaří se nám to společně? Děkujeme za pomoc," napsal Junák na sociální sítě a vyzval ke sdílení příspěvku.

 

 

Snímek se stal mezi skauty poměrně populární. Jak někteří z nich poukazují v komentářích, visela fotka v klubovnách po celé republice, byla také na přebalu knihy Jan Palach 69. "Mnozí skauti a skautky se přišli s Janem Palachem rozloučit se svým oddílem, jiní, často mladší, s rodinou," uvedl Junák.

 

Pokud chlapce na fotografii poznáte, ozvěte se skautům na jejich sociálních sítích, případně redakci na email zpravy@nova.cz. Děkujeme!

 

 

Ne všichni skauti ale s pátráním po chlapci souhlasí. "Někdy je dobré nechat věci tak, je to pak silnější. To už věděl Jaroslav Foglar," píše spisovatel a hudební publicista Vojtěch Klimt. "V žádném případě není dobré nechat něco jenom tak, zvláště tohle," reaguje zase Petra.

 

Od činu Jana Palacha uplyne ve středu 50 let. Dne 16. ledna 1969 se zapálil v horní části Václavského náměstí v Praze. S rozsáhlými popáleninami byl převezen do nemocnice, kde po třech dnech zemřel. Podle svých slov položil život na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti k sovětské okupaci.

epa TN.cz