Nález na Písecku

Hledač kovů vyskládal funkční miny k pařezu! Bylo v nich 13 kilo trhaviny

Nevybuchlá munice na Písecku - 1
Zdroj: Policie ČR
Nevybuchlá munice ležela u pařezu
Téma:

Řidič na Písecku nemohl věřit svým očím, když v lese narazil na 21 dělostřeleckých min. Policisté zjistili, že válečná munice je stále naprosto funkční, proto velmi nebezpečná. Na hromadu ji podle nich nanosil některý z hledačů s detektorem kovu.

"Neznámý hledač v lese v katastru obce Jetětice objevil a vykopal dělostřelecké miny. Oproti všem doporučením i zdravému rozumu je vyskládal kolem pařezu a nález policii neoznámil," informoval policejní mluvčí Jiří Matzner.

 

Munice si ve středu všiml řidič, který z obory vyvážel dřevo. Vše nahlásil policistům, kteří místo rychle zajistili. Přivolaný pyrotechnik pak zjistil, že jde o 21 kusů dělostřeleckých min ráže 82 mm O-832. Celkové množství trhaviny v nich činilo 13 kilo.

 

"Dělostřelecké miny byly opřené o pařez a nacházely se v místech, kde běžně jezdí těžká lesní technika. Tyto miny jsou osazeny citlivým tlačítkovým zapalovačem MP-82," dodal Matzner s tím, že mohlo jednoduše dojít k výbuchu.

 

 

Policisté varují, že i přesto, že munice vypadá na první pohled neškodně, je velmi nebezpečná a často také naprosto funkční. Pokud na podobný nález narazíte, rozhodně ho neberte do ruky ani nikam nepřesouvejte a ihned zavolejte na linku 158.

 

"Pokud je munice špatně viditelná, a je to možné bez manipulace s municí, označte místo nálezu. Zamezte přístup dalších osob a vyčkejte příjezdu Policie ČR v dostatečné vzdálenosti od nálezu," poradil policejní mluvčí.


Hledač kovů našel nevybuchlou munici na konci května na Lounsku. Podívejte se na reportáž TV Nova:

epa TN.cz