Práce agenta

Hledáte zajímavou práci? Zkuste to u českých tajných služeb!

Téma:
BIS

Práce u tajných služeb je díky hollywoodským filmům v myslích lidí zafixovaná jako džob rychlých aut, krásných žen a technologických hraček, ze kterých spadne brada. Je to takové i doopravdy? To můžete nejlépe zjistit sami.

České tajné služby totiž nabírají v podstatě neustále - týká se to jak Bezpečnostní informační služby (BIS), tak vojenské i civilní rozvědky (Úřad pro zahraniční styky a informace).


Nejvstřícnější je v tomto ohledu BIS, která na svých stránkách přehledně dělí pracovní pozice podle dosaženého vzdělání uchazečů i jejich zdravotního stavu - uplatnění u tajné služby totiž mohou najít i handicapovaní.


Jen namátkou - BIS shání například analytiky, ekonomy, právníky, ale i stavbyvedoucí, automechaniky, řidiče, hlídače či uklízeče. Všichni zájemci musejí vyplnit speciální dotazník, dát dohromady strukturovaný životopis a motivační dopis. A také musejí projít fyzickými a psychologickými testy. Podmínkou je i čistý trestní rejstřík.Podobné nároky klade na uchazeče i civilní a vojenská (kontra)rozvědka. Jen s tím rozdílem, že nabízené pracovní pozice jsou popsány pouze obecně.


Například Vojenské zpravodajství na svých stránkách láká na dlouhou řadu služebních výhod - třeba na 37 dnů dovolené a různé příspěvky například na bydlení.Civilní rozvědka pro změnu případné uchazeče hned zkraje varuje, že podmínky pro přijetí jsou zde přísnější než v běžné práci, protože jde o elitní útvar. A jako jediná ze jmenované trojice tajných služeb nepřijímá přihlášky elektronicky a vyžaduje písemný kontakt.

pez TN.cz