Výpomoc kolegům

V nepohodlí i mrazu. V odříznutých okresech jsou hlídky už čtyři dny

Filip Pultar
Filip Pultar, František Nyklas
15.2. 2021 21:42
Téma:

Už čtvrtý den hlídkuje téměř 600 policistů na příjezdových cestách do uzavřených okresů Sokolov, Cheb a Trutnov. Mají 12hodinové směny, a protože tamní krajská policejní ředitelství nemohla tolik policistů na kontroly vyčlenit, pomáhají jim kolegové z celé republiky.

Na 580 policistů z celé republiky hlídá přístupové cesty do tří okresů. Na jednom místě jsou vždy 12 hodin, v provizorních podmínkách musí kromě kontrol zvládnout i vše ostatní.

 

Na Trutnovsku policisté kontrolují 36 příjezdových cest, jenže buňky, ve kterých mají možnost si uvařit čaj nebo se ohřát, jsou jen na nejvíc frekventovaných silnicích. Na těch vedlejších mají policisté sice méně práce, ale zato horší zázemí. A když chtějí jet třeba na oběd, musí je tu jejich kolegové vystřídat.

 

 

Největším nepřítelem je pro hlídky mráz. Třeba na Trutnovsku bylo v pondělí nad ránem -22 stupňů, ještě v poledne -13. Policisté mají běžnou výstroj, i když by se prý hodilo oblečení spíš na vysokohorskou turistiku.

 

Na stanovišti u Kuksu slouží strážci zákona až z Frýdku Místku. V pondělí měli už čtvrtou 12hodinovou denní směnu. Večer odjeli domů a znovu se vrátí za osm dnů. Vystřídají je mezitím jejich kolegové ze severu Moravy.

 

 

Dokdy budou policisté ve čtyřdenních cyklech na stanovištích sloužit, ale zatím sami nevědí. "Tato pomoc není zatím nijak časově omezená," řekl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

 

Ve dvou okresech Karlovarského kraje už od pátečního zákazu policisté vrátili zpět na 1600 lidí. Na Trutnovsku pak víc než 1000 cestovatelů, kteří neodůvodnili, proč chtějí hranici okresu překročit. Dokonce se o to pokoušeli i opilí řidiči nebo ti, kteří mají zákaz řízení.

kvo TN.cz