Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Červi a brouci

Hmyz je jídlo budoucnosti, Čechy ale neláká ani jeho nižší cena!

Zdroj: TV Nova

Už brzy se v obchodech, ale i v restauracích bude moci nabízet k jídlu hmyz, jehož prodej nedávno povolilo ministerstvo zemědělství. Řada lidí v tom sice vidí potravinu budoucnosti, ale jak jsme si potvrdili, Češi pořád ještě raději dávají přednost tradičnímu, i když mnohem dražšímu masu.

Od poloviny května můžete nakoupit a sníst hmyzu, co hrdlo ráčí a nemusíte čekat na speciální akce šéfkuchařů. Ministerstvo zemědělství umožnilo potraviny z některých druhů uvádět na trh. Kuchaři však smí nabídnout zatím jen pět druhů hmyzu.

 

"Povolili dva druhy cvrčků - domácího a banánového, jeden druh sarančat, moučné červy a buffalo červy," vyjmenovává propagátor hmyzí kuchyně Petr Ocknecht.

 

Na gastronomické akci jsme proto zkusili, zda bílkovinami nadupaná superpotravina budoucnosti v podobě hrsti moučných červů předčí klasiku - poctivý hovězí steak.

 

A protože se na gurmánské akci nikdo nepřihlásil, vzali jsme to do vlastních rukou a šli jsme lidem nabídnout smažené moučné červy a kus pořádného masa.

 

 

Na zvyšující se poptávku musí reagovat i hmyzí farma v Jaroměřicích nad Rokytnou. Ta dodává na trh hmyz už třináct let. Měsíčně ho vyprodukuje 3,5 tuny. To však nestačí, proto staví novou halu s měsíční kapacitou až 14 tun.

 

Podle majitele farmy má hmyz budoucnost i z toho důvodu, že spotřeba vody při jeho výrobě je stonásobně nižší než u hovězího dobytka. Zatímco na kilogram hmyzu potřebujete jen litr vody, na kilogram hovězího masa až 150 litrů.

pez, Ondřej Požár TN.cz