Tady se nevykoupete

Hnus a zápach! Nejznámější chorvatskou pláž zaplavily výkaly

Zlatni rat - Chorvatsko
Zdroj: Profimedia
Zlatni rat - Chorvatsko
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
23.7. 2019 16:07
Téma:

Oblíbená chorvatská pláž Zlatni Rat na ostrově Brač je silně znečištěna. Mohou za to jachty, které u pobřeží kotví. Podle obyvatele nedalekého města Bol a námořníka Ivici Karmeliče totiž lodě porušují vyhlášky a přímo u pláže vypouští do moře výkaly. Ty pak u břehu plavou a dostávají se i na pláž.

O nepříjemném zážitku, který u poloostrova Zlatni Rat Karmelič pozoroval, se chorvatský námořník svěřil v dopise webu Bolinfo.hr. Tím, co u známé pláže viděl, byl zhnusen.

 

"V sobotu 20. července 2019 jsem na vlastní oči viděl, jak kotví asi 15 jachet u pobřeží u pláže Zlatni Rat. Přímo k pobřeží vypouštěly fekálie, které proud hnal na západní stranu poloostrova. Kam až oko dohlédlo, byla hladina pokryta šedou vrstvou," popsal Karmelič. Jaký zápach se z moře linul, ani nechtěl popisovat.

 

Upozorňuje, že strategie, která měla nalákat více turistů, vytvořila jeden velký chaos. Vyzývá, aby úřady také ponechaly něco obyvatelům Bolu.

 

 

Není to první případ, kdy pláž v Chorvatsku trápí znečištění výkaly. Úřady dokonce nedoporučují koupat se na pláži u obce Srebreno nedaleko Dubrovníku. Vzorky vody obsahovaly nadlimitní množství střevní bakterie Escherichia Coli.
 

TN.cz