volební preference

Hnutí ANO i v červnu drží první místo, polepšili si Piráti a SPD

Volební preference
Zdroj: TN.cz, SANEP

V porovnání s dubnem hnutí ANO ve vedoucí pozici mírně ztrácí, i nadále ale zůstává jasným lídrem volebních preferencí. Naopak Piráti a SPD nadále posilují. Právě druzí Piráti jsou alternativou nespokojených voličů ANO, i tak ale mají stále o téměř polovinu voličů.

Na prvním místě v průzkumu volebních preferencí se stále drží hnutí ANO, které získalo podporu 28,2 % voličů. To je o sedm desetin bodu méně než v dubnu. I tak je ANO stále jasným lídrem domácí politické scény, uvádí průzkum společnosti Sanep.

 

Z poklesu voličského zájmu hnutí ANO profitují podle Sanepu zejména Piráti, kteří by při hypotetických volbách nyní získali 14,2 % hlasů voličů. Stále ale mají oproti ANO o polovinu méně voličů.

 

Třetí místo obsadila ODS, které by dalo svůj hlas 13,5 % voličů. Občanští demokraté si oproti dubnu nepatrně pohoršili. "Nicméně ve vztahu k ODS lze říci, že se k občanským demokratům navrací její dřívější voliči, a to jak z řad hnutí ANO, tak zejména z řad nevoličů, kde valná většina dřívějších voličů skončila," uvádí Sanep v průzkumu.

 

 

Mírný vzestup zaznamenala SPD, která přebírá voliče ČSSD a KSČM. Aktuálně by strana získala 12,4 % voličů.
Větší přízeň voličů zažívá i KSČM, která získala 7,1 % hlasů, to je o tři desetiny více než v předchozím měsíci.

 

 

Až na šesté příčce se umístila ČSSD, která by na svoji stranu získala 6,8 % voličů. ČSSD v poslední době relativně stagnuje, změny by ale mohly přijít po sestavení nové vlády.

 

 

Strana KDU-ČSL by v červnu získala 5,3 % hlasů a hnutí STAN 5 % hlasů. Obě politické strany se pohybují na hranici pro vstup do Sněmovny. Další politická hnutí by poslanecká křesla nezískala.
 

klma TN.cz