Záchranná akce

Holčička spadla ze skály, vrtulník se k ní nemohl dostat. Nesli ji tři hodiny

Filip Pultar
Filip Pultar
8.5. 2020 21:26
Téma:

Tři hodiny trvala ve čtvrtek odpoledne záchrana malé dívky, která spadla ze skály v Toulovcových Maštalích na Chrudimsku. I když je zraněná, pád z velké výšky přežila, a to hlavně díky záchranářům a hasičům, kteří ji dokázali ošetřit a těžkým terénem dopravit k vrtulníku.

Přírodní rezervace Toulovcovy maštale je úžasný skalní labyrint, mokrý pískovec je ale velmi kluzký. Jedno špatné šlápnutí a neštěstí bylo na světě. Osmiletá dívka se zřítila z osmimetrové skály. "Utrpěla zranění na horní a dolní polovině těla," informoval mluvčí záchranářů Aleš Malý.

 

Záchranáři a hasiči věděli, že je čeká náročný večer. Strmý terén mezi skalami znemožnil použít podvěs, ve kterém by zraněnou z místa dostal vrtulník. "Zraněnou holčičku hasiči zafixovali a na nosítkách odnesli k vrtulníku letecké záchranné služby," popsala mluvčí hasičů Vendula Horáková.

 

Záchranná akce tak závisela jen na silných pažích záchranářů, kteří holčičku nesli. Cesta špatně schůdným terénem jim trvala tři hodiny.

 

 

Šťastný konec měl i podobný případ v Lovětíně, kde spadla před několika týdny žena z pětimetrové výšky. Štěstím bylo, že ji kmeny stromů uchránily před pádem až na dno rokle.

 

Potlučenou ženu záchranáři ve strmém terénu našli, zafixovali ji ve vakuové matraci a podali jí léky na utišení bolesti. V tomto případě bylo možné ji pomocí podvěsu dopravit na volné prostranství, přeložit do vrtulníku a transportovat do nemocnice.

epa TN.cz