co ještě zakážou?

Hollywoodské filmy prochází cenzurou: Zakázali sex a násilí!

Slavný Základní instinkt s Michaelem Douglasem a Sharon Stone
Zdroj: TV Nova
Téma:

Několik slavných hollywoodských filmů z továrny studia Sony Pictures prošlo zásadními úpravami. Změny postihly známé filmy jako je například Spiderman nebo 50 First dates (česky 50krát a stále poprvé). Zatím se tato cenzura týká 24 filmů.

Mnoho hollywoodských filmů diváci uvidí v jiné podobě, než původně zamýsleli jejich tvůrci. Důvodem má být podle vyjádření studia Sony Pictures hlavně snaha zpřístupnit filmy všem věkovým generacím a umožnit jim dívat se na filmy společně. Cenzurované filmy pouští například aerolinky cestujícím v letadle.


Jak píše magazín Guardian.com, míra úprav je různá. Zpravidla bývají odstraňovány všechny sexuální, vulgární nebo násilné scény.

 

 

Bouřlivou diskuzi rozpoutal herec a producent Seth Rogen, známý například z komediálního filmu Zack a Miri točí porno, jehož filmy nyní také prochází úpravami. Herec vyjádřil své znechucení zcela jasně na svém twitteru: "Prosím nedělejte to našim filmům. Díky.“  Seth však není samozřejmě jediný, kdo s těmito zásahy jednoznačně nesouhlasí.

 

GALERIE: hollywoodské filmy prochází přísnou cenzurou

1
/
5
Zdroj: Profimedia
Spider man ; Film Spider man.


Filmaři se někdy mohou cenzury svých filmů zúčastnit a snažit se prosadit své názory. Někdy se jim této možnosti však nedostane a studio film sestříhá samo. To může v mnoha případech vést až k soudním sporům. V minulosti za podobné úpravy již aerolinky zažaloval například režisér Woody Allen, který soudní spor nakonec vyhrál.

Související témata:
ten TN.cz