dobrý anděl

Honza šel spát a najednou mu přestaly fungovat ruce! Pomozte

Téma:

Honzíkovi (14) se nejprve začaly podlamovat nohy, pak - když šel jednou večer spát - mu najednou přestaly fungovat ruce. Honzík trpí svalovou dystrofií, kterou má jedno ze tří tisíc narozených dětí. Teď je odkázán na pomoc maminky. Přesto má krásný sen, který si chce splnit.

TV Nova už čtvrtým rokem spolupracuje s nadací Dobrý Anděl, která pomáhá těm, kteří onemocněli rakovinou nebo jinou vážnou nemocí. Nadace posílá nemocným lidem pravidelný finanční příspěvek, ten potřebuje i 14letý Honzík, který trpí svalovou dystrofií. Tato nemoc se vyskytuje přibližně u jednoho ze tří tisíc narozených dětí a lékaři na ni stále nenašli lék.

 

Při svalové dystrofii postupně ochabují všechny svaly. Nemoc je dědičná a z 99,9 procent postihuje výlučně jen chlapce. "Honzík běhal, hrál fotbal, byl úplně normální veselé dítě... pak začal špatně chodit, začal padat, občas spadnul a potřeboval zvednout. Dlouho se nic neděje a pak... z ničeho nic přestal chodit," popsala jeho maminka.

 

 

Tím ale Honzíkovo trápení nekončilo. Právě naopak. "Jeden den večer šel spát a najednou přestaly fungovat ruce," dodala maminka, která mu pomáhá 24 hodin denně.

 

"Pije brčkem, protože tu ruku nezvedne. Veškeré od hygieny, mytí, záchod, ukládání, rovnání nohou, podrbání na nose, svědí ho na hlavě, tak mu zvednu ruku, aby mohl sám," vysvětlila maminka.

 

Honzíkovi je čtrnáct let, svůj boj nevzdává a už teď ví, čím by chtěl být v dospělosti - střihačem videí. Je to zároveň jedna z věcí, kterou může díky pohyblivosti prstou stále dělat. A jeho pohled na svět?

 

 

"Hlavně si toho života užívat naplno, jsme tady jen jednou a neřešit nějaký kraviny a tak – když se někdo hádá nebo kvůli nějaký kravině," řekl reportérce. Maminka teď upřímně doufá, že se najde lék na jeho trápení.

 

Lék se zatím nenašel, aby ale Honzík měl vše, co potřebuje, je tu Dobrý Anděl.  "Dobří andělé pomáhají rodinám s dětmi, kde buď táta, maminka nebo některé z dětí trpní onkologickým onemocněním nebo u dětí jinou vážnou dlouhodobou chorobou," vysvětluje jeho spoluzakladatel Petr Sýkora.

 

"Jezdíme na rehabilitaci, do školy každý den, mohla jsem dopřát třeba bezbariérovou úpravu, která se musí doplácet," vysvětlila maminka.

 

Chcete i vy pomáhat? Staňte se Dobrým andělem, stačí se zaregistrovat na stránkách www.dobryandel.cz

Nikol Kudrnáčová/lud TN.cz