Smutný příběh

Honzík z Českých Budějovic má vážnou nemoc, léčba je moc drahá

Honzíkovi z Českých Budějovic je teprve osm let, ale osud si s ním nelítostně zahrává. Trpí vzácnou svalovou dystrofií, která je bohužel smrtelná. Nadějí může být terapie pomocí kmenových buněk. Na tu ale jeho maminka nemá peníze.

Osmiletý Honzík se narodil jako zdravý chlapeček. Nikdy vážně nestonal. Nikoho by proto ani ve snu nenapadlo, že jednou bude čelit smrtelnému onemocnění. Rána z čistého nebe přišla v jeho třech letech, kdy mu lékaři diagnostikovali Duchenneovou svalovou dystrofii.

 

"Honzíkovi postupně začala ubývat svalová síla, přestalo se mu chtít chodit, potřeboval víc nosit v náručích. Těžko se mu chodilo do schodů," řekla TV Nova chlapcova matka.

 

Onemocnění vyvolává mutace genu. Způsobuje svalovou ochablost, která nejdříve postihuje nohy - právě proto musí Honzík delší trasy překonávat na odrážedle.

 

 

Jenže svalová ochablost se u pacientů později rozšiřuje i na ruce, krk a dýchací svaly. Honzíkovi by právě teď podle jeho maminky pomohla terapie pomocí kmenových buněk.

 

Terapii kmenovými buňkami české pojišťovny nehradí. Honzíkovi by ale přinesla minimálně zlepšení svalové síly.
"Léčba je taky stále ještě v experimentální fázi, tudíž není hrazena a vychází asi na třicet šest tisíc dolarů," dodala chlapcova matka.

 

 

Léčbu by provedla klinika v Izraeli, jenže rodina na ni nemá tolik peněz. Čas navíc začíná tlačit. Za zhruba dva měsíce by se měly v léčbě podniknout první kroky.

 

Nejpozději kolem třináctého roku jsou takto postižení chlapci upoutáni na invalidní vozík. Smrt bohužel obvykle nastává kolem dvacátého roku jako důsledek srdeční nebo dechové nedostatečnosti.

Související témata:
vbo, Michaela Klárová TN.cz