Ústavní soud

Honzík zmizel před 21 lety, policie nevydala matce spis. Teď musí

Pátrání - Honzík Nejedlý
Zdroj: Policie ČR
Honzík Nejedlý zmizel před 21 lety

Policie musí matce zmizelého Honzíka Nejedlého umožnit nahlédnutí do spisu, nakázal Ústavní soud. Po chlapci se před 20 lety slehla zem. Když se matka pokoušela zjistit, co pro jeho nalezení policie udělala, zakázali jí do spisu přístup.

Jméno Honzíka Nejedlého se stalo jakýmsi symbolem všech dětí, které v Česku zmizely beze stopy. V polovině ledna 1998 devítiletý chlapec odešel z domova v pražském Podolí. Mířil za kamarádem, se kterým si chtěl hrát na počítači. K němu ale nikdy nedorazil.

 

Policie rozjela rozsáhlou pátrací akci. Desítky policistů i dobrovolníků, ale také potápěči a psovodi chlapce pročesávali široké okolí dlouhé týdny. Do pátrání se zapojil také vrtulník s termovizí a poříční policie, která prohledávala tehdy rozvodněnou Vltavu.

 

Po Honzíkovi pátrala také rodina, která vylepila plakáty v blízkosti domu i v pražském metru. Za nalezení syna nabídli zoufalí rodiče také finanční odměnu, kterou po několika dnech ještě navýšili. Chlapec byl zařazen i do databáze Interpolu, nikdy se ho ale najít nepodařilo.

 

 

Rodina na Honzíka nikdy nezapomněla. Když ale chtěla jeho matka po více než 20 letech v únoru 2018 nahlédnout do policejního spisu, aby se přesvědčila, že policisté pro nalezení jejího syna udělali maximum, nedovolili jí to z několika důvodů.

 

Pražská policie uvedla, že žena do spisu nemůže, protože není ve věci vedeno správní ani trestní řízení, spis je veden jako pátrací a matka navíc není v postavení poškozené. Nahlédnout do spisu už předtím chtěla také Honzíkova sestra, která po zákazu kontaktovala také státní zastupitelství.

 

Matka případ dotáhla až k Ústavnímu soudu, který teď policii nakázal, aby jí spis zpřístupnila. "Stěžovatelka jako matka pohřešovaného má osobní, nezpochybnitelný a bezprostřední zájem na tom, aby zjistila, jakých výsledků dosáhly policejní orgány při pátrání po jejím synovi a svoje opakované žádosti o nahlédnutí do spisu doložila přezkoumatelnými a právně podloženými důvody," uvedl soud na svém webu.

 

 

Ústavní soud odkázal také na svůj dřívější nález, ve kterém konstatoval, že právo na život musí být "chráněno trestním právem a hájitelná tvrzení svědčící o porušení práva na život musí být podrobena účinnému vyšetřování". Podle soudu by mohla policie odmítnout nahlédnutí do spisu pouze ve výjimečných případech, například v rané fázi pátrání.

 

Za nejpravděpodobnější verzi považuje policie to, že Honzík Nejedlý spadl do rozvodněné Vltavy, utopil se a proud ho poté odnesl daleko od domova. Podle jiné verze se mohl stát obětí pedofila, případně obchodníka s dětmi.

epa TN.cz