prezidentští kandidáti

Horáček má už 50 tisíc podpisů. Chce trumfnout Zemanův rekord

Kandidáti na prezidenta ČR
Zdroj: TV Nova

První kandidát na prezidenta už posbíral 50 tisíc podpisů nutných k zařazení do boje o Pražský hrad. Michal Horáček chce ale pokořit rekord a hodlá sbírat dál. Současný prezident Miloš Zeman a Jiří Drahoš jsou zhruba v polovině. Najdou se i tací, kteří kandidaturu teprve zvažují – včetně politických stran.

Miloš Zeman, Michal Horáček a Jiří Drahoš – to jsou podle průzkumů nejvážnější adepti na prezidentské křeslo. Potřebují k tomu 50 tisíc podpisů. A první už tuto hranici překonal. "Ale tím nic nekončí. Pokračujeme vesele dál, chceme pokořit rekord," slibuje přesto Michal Horáček.

 

 

Rekord přitom drží z prvních prezidentských voleb Miloš Zeman se 105 tisíci podpisy. Současný prezident Miloš Zeman i bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš mají zhruba polovinu toho, co Horáček. "Odhadem máme v této době zhruba 25 tisíc podpisů. Jsem si jistý, že během léta nějakých 60 tisíc - pro jistotu - získáme," míní Jiří Drahoš.

 

 

Zeman má zatím podpisů ještě méně. "Je to přes 20 tisíc podpisů. Podpisy nesbírají jen členové strany práv občanů, ale sympatizanti, dobrovolníci," řekl šéf "Zemanovy" strany Jan Veleba.

 

Podívejte se na reportáž:

 

 

O místo na Hradě se uchází už desítka lidí. Další svou kandidaturu zatím nepotvrdili. Čeká se také na ty, které navrhnou politické strany. Ty zatím zvažují, jestli vůbec nasadí vlastního kandidáta, a pokud ano, tak koho. Rozhodnou se vesměs na podzim.

 

 

Mnoho zájemců se vymezuje proti současnému prezidentovi. "Považuji za důležité, aby prezidentem byl někdo, kdo ten národ sjednocuje a ne rozděluje," naznačil například Drahoš. "Moje motivace je, že chci samozřejmě změnu. Chci, aby prezident byl inspirativní, abychom si uvědomili, že máme na víc," řekl zase Michal Horáček.

 

Tým současného prezidenta ale bývalého bookmakera Horáčka za nebezpečí nepovažuje. "Já si o něm myslím, že nemá životopis, který by reprezentoval budoucího prezidenta republiky," kádroval Horáčka například Jan Veleba.

 

 

O dalších potvrzených kandidátech lidé moc nevědí. Druhé přímé prezidentské volby by se měly odehrát v lednu 2018.
 

tn.cz / gar