Středočeský kraj

Problémy na D1, silničáři stále odklízí následky po tragické nehodě

Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 15.10. 2019 06:36

Hromadná nehoda zablokovala v neděli večer dálnici D1 na 49. kilometru v obou směrech. Na místě shořela cisterna a několik osobních aut, záchranáři ošetřili 11 lidí. Jeden člověk zemřel. Policistu odklánějícího dopravu srazilo auto, je vážně zraněný. Dálnici se podařilo plně zprovoznit až v pondělí odpoledne, v úseku je snížená rychlost.

Šest osobních aut a tahač s cisternou plnou oleje se srazily v neděli kolem půl osmé večer na dálnici D1 ve směru na Brno jen několik desítek metrů před exitem 49 ve Středočeském kraji na Benešovsku. Podle policie jeden člověk zemřel.


"Jedno z nákladních vozidel, nejspíše cisterna, začalo hořet. Následně začalo hořet nejméně jedno osobní auto. Provoz je zastavený, letí tam vrtulník. Na místě by mělo být několik zraněných," řekla kolem osmé večer policejní mluvčí Michaela Richterová.

 

Cisterna se převrátila na bok. Převážela palmový olej, který začal vytékat. Shořel tahač a čtyři z havarovaných osobních aut. V jednom z nich našli řidiče bez známek života.

 

Strašlivou nehodu zachytila kamera na dálnici:

 

"Byl vyhlášený traumaplán, bylo ošetřeno 11 osob. Dvě jsou středně těžce zraněné a osm lehce. Jedno dítě bylo bez viditelného zranění, bylo ale převezeno k došetření v nemocnici," sdělila mluvčí záchranářů Petra Effenbergerová.

 


Požár cisterny se kolem osmé hodiny podařilo uhasit. Kvůli zásahu hasičů byla ale dálnice obousměrně uzavřená až do noci na pondělí, okolo třetí ráno byl zprovozněn jeden pruh ve směru na Prahu.

 

"Předpoklad trvání uzavírky dálnice D1 směr Brno je asi 10 hodin. V místě nehody došlo k velkému úniku palmového oleje. Na místě zasahuje veškerá technika," uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Směr na Prahu byl zprůjezdněný jedním pruhem tři hodiny po půlnoci.

 

Na 34. kilometru srazilo osobní auto policistu, který odkláněl dopravu kvůli nehodě na 49. kilometru. S vážným mnohačetným zraněním jej do nemocnice v pražských Střešovicích převezl vrtulník.

 

Okolo desáté dopoledne následně přišla pro řidiče pozitivní zpráva. "D1 jsme na 49. kilometru ve směru na Brno rozjeli alespoň jedním pruhem a směr na Prahu jede dvěma pruhy. Vrak cisterny už je pryč, naplno probíhá parní čištění vyteklého oleje, za hodinu nastoupí oprava svodidel a budeme asfaltem nouzově spravovat žárem popraskané betonové desky dálnice," popsal Rýdl.

 

Záznam z nehody na D1 na 34. kilometru.

 

Osobní auto narazilo do zátarasu, u nějž policista odkláněl provoz:

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o kolapsu dopravy z Prahy směrem na Brno:

TN.cz