OKD navýší odškodné

Horník, který přežil výbuch v dole, promluvil! Ztratil tam 13 kamarádů

Téma:

Jeden z horníků, který v prosinci přežil výbuch metanu v dole ČSM na Karvinsku, bude brzy propuštěn z nemocnice. Nebýt výrazného pokroku v léčbě popálenin, neměl by horník ještě před 20 lety šanci přežít. Při explozi zemřelo 13 jeho kamarádů. Společnost OKD jejich rodinám zvýší odškodné.

Horník měl po explozi metanu v dole popáleniny na 65 % těla. Stále pobývá ve Fakultní nemocnici Ostrava a věnuje se hlavně rehabilitaci pod dohledem odborníků z Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie. Podle lékařů je v dobré psychické kondici.

 

"Ani ve snu by mě nenapadlo, že se to může stát. A když se to stalo, pořád jsem to nemohl uvěřit," prozradil zraněný horník o tragédii.

 

"Jsem přesvědčený, že v běžném životě nebude mít vážnější komplikace a návrat do společnosti a k rodině bude plynulý a dobrý. Kvalita jeho života bude právě díky jeho psychice na velmi dobré úrovni," shrnul mužův současný zdravotní stav primář oddělení rekonstrukční chirurgie Ladislav Petráš. Podle něj čekají muže ještě další operace, hlavně v oblasti vlasové části hlavy.

 

"Zásluhu na tom mají zdejší lékaři. Personál je perfektní. Skoro nic mě už nebolí. Maximálně, když se dotknu hlavy," popisuje svůj stav horník.

 

 

Na operaci si nepamatuje. "Jediné, co si pamatuju, jsou převazy," dodal horník. Toho i po návratu z nemocnice čekají rehabilitace a cvičení.

 

Lékařům jeho pokrok dělá radost. Takto vážný případ popálení od vybuchlého metanu řešili v ostravské fakultní nemocnici naposledy před čtyřmi roky. Muž měl popáleniny na 90 % těla a po specializované několikaměsíční léčbě žije normální život.

 

"Ještě před 20 lety by takto popálení pacienti neměli šanci na přežití. Díky obrovskému pokroku v chirurgické i intenzivní medicíně se našemu týmu daří takovéto pacienty vrátit zpět do života“, připomněla přednostka Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie Zdenka Němečková Crkvenjaš, která se se svým týmem starala i o popálenou Natálku z Vítkova.

 

 

Vedení společnosti OKD ve středu také oznámilo, že zvýší jednorázové odškodnění pro rodiny po zesnulých hornících z 240 tisíc na 340 tisíc korun. Doplatek dostanou i ty rodiny, kterým již OKD odškodnění vyplatila.

 

"V souladu s novým dodatkem kolektivní smlouvy a zákonem bude jednorázové odškodnění vyplaceno manželce a nezaopatřeným dětem - každému ve výši 340 tisíc korun, nebo rodičům zemřelého zaměstnance, jestliže žili se zaměstnancem v domácnosti (dohromady v maximální výši 340 000,- Kč). Jednorázové odškodnění ve výši nejméně 340 000 Kč bude příslušet i v případě, že se zemřelým zaměstnancem žil v domácnosti pouze jeden z jeho rodičů," uvedl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

 

Společnost rodinám také přispěje na náklady spojené s pohřbem či léčbou u těch, kteří explozi metanu přežili. Pro pozůstalé také OKD vyčlení částku 15 milionů korun, kterou rodinám přerozdělí Nadace OKD.

vbo TN.cz