9 obětí

Horolezci zmizeli ve sněhové vichřici. Druhý den je našli mrtvé!

Horozelec se ztratil při sestupu z hory Manaslu
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Pět jihokorejských horolezců a čtyři nepálské šerpy našli v sobotu mrtvé na himalájské hoře Gurdža. V pátek se ztratili v silné sněhové vichřici, do rána nepřežili. Mezi oběťmi je i horolezecký rekordman.

Jihokorejskou výpravu začali pohřešovat poté, co jejich základnu asi v polovině himalájské hory Gurdža zasáhla silná vánice. Byli asi jeden den cesty od nejbližší vesnice, v nadmořské výšce 3500 metrů. Píše o tom portál BBC.

 

"Jeden náš vrtulník se pokusil na hoře přistát, ale nebylo to možné kvůli špatnému počasí," uvedl policejní mluvčí Saileš Thapa. Těla pěti jihokorejských horolezců a čtyř nepálských šerpů, kteří je doprovázeli, tak zatím záchranáři nevyzvedli.

 

Podle policistů byly stany i další věci horolezců rozházeny na desítkách metrů, stromy byly polámané. "Tábor byl úplně zničen. Záchranářský tým mohl zpozorovat, jak jsou těla lezců roztroušena," informoval Liladhar Adhikari z regionálního vedení.

 

 

Mezi mrtvými je i vůdce výpravy Kim Čchang-hoa. V roce 2013 se stal prvním horolezcem z Jižní Koreje, který vylezl na vrchol všech 14 himalájských osmitisícovek bez použití doplňkového kyslíku. Dosáhl i na další horolezecké rekordy.

epa TN.cz