letní úraz

Horolezec se zřítil ze skály u Rabštejna. S poraněnou páteří skončil v nemocnici

Sanitka a vrtulník čekali na zraněného na louce pod lesem
Zdroj: Horská služba Jeseníky
Téma:

Pětapadesátiletý horolezec spadl v sobotu po poledni ze skály v oblasti Rabštejnu na Šumpersku. Po pádu z cca 6 metrů si přivodil těžké zranění v oblasti zad, letěl pro něj vrtulník.

Horskou službu zavolali jeho kamarádi a záchranář z okrsku Skřítek byl s potřebnou technikou na místě velice rychle i přesto, že se jedná o nepřístupný terén.

 

„Zjistil jsem, že pán dopadl na záda a stěžuje si na silné bolesti. Dalo se předpokládat, že kromě žeber si mohl zranit i páteř. Spolu s dalšími lezci, náhodnými kolemjdoucími a kolegou z Horské služby Šumava na dovolené jsme ho proto šetrně zafixovali do vakuové matrace,“ uvedl Jan Sázel, zasahující člen Horské služby Jeseníky.

 

Tým zachránců pak čekal transport přes kameny a jiný těžký terén ke čtyřkolce HS. „Museli jsme ho nést na nosítkách a já děkuji všem, kdo nám pomohli. Už cestou se k nám připojil lékař Zdravotnické záchranné služby a podal pacientovi tišící léky. Na nosítkách jsme jej nakonec přenesli až k sanitce a čekajícímu vrtulníku. Ten pak muže převezl k dalšímu ošetření do nemocnice,“ doplnil Jan Sázel.

Především letní prázdninová sezóna láká do Jeseníků kromě cyklistů a turistů i velké množství horolezců. „Krásná místa na lezení ovšem někdy zlákají i méně zkušené. Kromě toho také řada lezců bohužel riskuje, přeceňuje schopnosti a nedbá na správné techniky či bezpečnostní opatření. Apeluji proto na všechny milovníky skal, aby se řídili všemi doporučeními pro bezpečné lezení,“ důrazně varoval Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky.

tbc TN.cz