Řeší to premiéři

Německé máslo chutnější než české? Politici tlačí na změnu

Premiéři zemí Visegrádské čtyřky, tedy Česka, Polska, Slovenska a Maďarska, se ve čtvrtek sejdou na mimořádném summitu ve Varšavě. Hlavním tématem summitu je rozdílná kvalita potravin. Podle slovenského premiéra Roberta Fica totiž u nás výrobci prodávají oproti západní Evropě šizené potraviny.

Zatímco v Německu či Rakousku je limonáda vyráběná nadnárodním koncernem slazená cukrem, na Slovensku je slazená levnějším glukózovo-fruktózovým sirupem. Uzeniny na západ od našich hranic mají větší obsah masa než výrobky stejné společnosti na pultech našich obchodů. Slovenští inspektoři nakoupili totožné výrobky ve slovenském obchodě a pak v Rakousku, provedli laboratorní analýzu a dospěli k podobným závěrům u více jak 20 výrobků.

 

Trpělivost došla slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi. Ve čtvrtek tak bude ve Varšavě probíhat summit předsedů vlád Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, na kterém se státníci budou radit nad postupem, jak donutit Evropskou komisi, aby podobné praktiky zakázala.

 

"Je pro mě nepřijatelný stav, kdy se občanům v jednom státu nabízí zboží stejné značky ve stejném balení, ovšem v dramaticky jiné kvalitě než ve státu jiném. Měla by být pouze jedna kvalita v celé EU pro všechny, a to ta nejvyšší," uvedl český premiér Bohuslav Sobotka.

 

 

Slovenský premiér Fico je radikální. Pohrozil, že pokud Evropská komise výzvy Visegrádské čtyřky nevyslyší, hodlají to Slováci řešit vlastními zákony. "Když nás pošlou do háje, omlouvám se za ten výraz, tak my je taky pošleme do háje a řekneme si, že budeme tlačit naše výrobky a budeme se klidně soudit, protože za to nám to prokazatelně stojí!" citovala Fica slovenská televize Markíza.

 

Podle Fica by Slovensko například mohlo zakázat, aby zahraniční potraviny nakupovaly a nabízely v jídelnách veřejné instituce, jako třeba školy, nemocnice či úřady.

 

 

Sobotka navrhnul, aby se jednání ve Varšavě zúčastnili také zástupci Evropské komise a Rady ministrů zemědělství, aby oba orgány mohly co nejrychleji pracovat na konkrétním řešení.

 

Český premiér se chce se svými kolegy také domluvit na společném postupu na nadcházející summit Evropské unie v Římě, který se bude konat v březnu u příležitosti 60. výročí podpisu tzv. Římských smluv, které byly jedním z pilířů evropské integrace.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

vbo TN.cz