KLIDNÉ OSLAVY

Horské hotely jsou na Silvestra plné. Čechy láká klid před ohňostroji

Filip Pultar
Filip Pultar
31.12. 2019 19:46
Téma:

Poslední noc roku tráví tisíce lidí na horách. Oslavy prý budou i tam bujaré, nic méně někde se musejí obejít bez ohňostrojů, petard a rachejtlí. Pyrotechnika je zakázaná například na územích národních parků.

Provozní hotelu v Janských lázních nakupoval zásoby dlouho dopředu. Zatímco jeho hosté poslední den roku trávili na lyžích, veškerý personál musel do práce. Na večer je připravených 200 lahví sektu.


"Budeme mít menu o pěti chodech. Polévka, dva hlavní chody, dezert a od půl jedenácté studený bufet," popsala servírka Romana Březinová.

 

 


Dobroty chystají na večer i v Deštné v Orlických horách. Restauraci připravovali celý den. "Večer bude formou zábavy pro rodiny s dětmi, bude celovečerní raut. V podstatě už na začátku listopadu byl Silvestr obsazený," řekla majitelka penzionu Šárka Hejduková.

Anketa

Kde trávíte Silvestr?

Hlasovalo 152 lidí.

Pokud chcete mít o silvestrovské noci pokoj od bengálských ohňů, už jste pravděpodobně na chatě v některém ze čtyř národních parků. Tam totiž platí plošný zákaz zábavní pyrotechniky.


Horní malá Úpa měla ještě vloni výjimku, letos o ní ale obec nepožádala a to znamená, že v noci se tam musí obejít bez jakýchkoliv petard nebo rachejtlí.

 

 


Právě klid bez ohňostrojů označují lidi jako nejčastější důvod, proč tráví poslední dny roku na horách. A to někteří z nich ani o zákazu pyrotechniky nevědí.


Podle strážníků a správců parku prskavky nevadí. Odpalování ostatní pyrotechniky ale můžou pokutovat až 10 tisíci korunami.
 

Ani nepříjemný vítr ve výšce téměř tisíc metrů nad mořem neodradil tisíce lidí od tradičních silvestrovských oslav přímo na vrcholu Velké Javořiny, na hranici České a Slovenské republiky. Nadšenců se z obou států bývalé federace sjelo tolik, že provoz na jediné příjezdové silnici zkolaboval. Více v reportáži Petra Zapletala:

rod TN.cz