COVID-19

Hospitalizovaných rychle přibývá, nemocnice v Praze odmítají pacienty!

František Nyklas
František Nyklas
Publikováno 11. 9. 2020
Téma:

Počet hospitalizovaných pacientů s koronavirem se za poslední měsíc ztrojnásobil. V nemocnicích leží 264 lidí, z toho přes 60 ve vážném stavu. Zároveň s tím ubývá počet specializovaných infekčních lůžek. Některé pražské nemocnice jsou už téměř plné a odmítají pacienty z okolních okresů.

Pacienti s Covidem-19 zahlcují nemocnice. A přibývá i počet vážnějších případů, kde život pacientů zachraňuje plicní ventilace, případně mimotělní podpora životních funkcí.
“Fakultní nemocnice Brno hlásí ve srovnání se srpnem zhruba čtyřnásobný počet covidových pacientů,“ řekl mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára.


A například v Karlovarské krajské nemocnice se počet hospitalizovaných pacientů s Covidem-19 za poslední měsíc zdvojnásobil. A připravují se tam na další růst. “V současné době už jsme vyčlenili například lůžka na ORL,“ prohlásil mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.


“Máme v pohotovosti 13 lůžek, osm z nich je obsazených,“ vyložil mluvčí Krajské Zdravotní – nemocnice Ústeckého kraje Ivo Chrástecký.

 


Lůžka ubývají i ve velkých pražských nemocnicích. Podle Deníku N někde odmítají hospitalizovat pacienty s těžším průběhem onemocnění z menších okresních nemocnic, kde nemají specializovaná infekční lůžka. “Bohužel nám Ústřední vojenská nemocnice i Nemocnice Na Bulovce odmítly infekční pacienty převzít s tím, že mají plno,“ řekl jeden z lékařů.


“Já vám teď nedokážu tohle potvrdit, ani vyvrátit,“ reagovala mluvčí Ústřední vojenské nemocnice v Praze Jitka Zinke.


"Nemocnice Na Bulovce je spádovou nemocnicí, to znamená, že přijímáme pacienty z Prahy. Nejsme specializovanou nemocnicí pro pacienty s Covidem z celé České republiky," sdělila mluvčí Nemocnice Na Bulovce Simona Krautová.

 


Situaci v menších nemocnicích, aby se v nich koronavirus nešířil, pozorně sledují hygienici. “Tam jsou stejně prostory, kde jsou ti pacienti, izolovány od ostatních,“ uvedla mluvčí KHS Středočeského kraje Dana Šalamunová.


Nemocnice po celé zemi navíc minimalizují šíření nemoci omezováním návštěv. K pacientům se smí po dvou a musí se vyplnit prohlášení o bezinfekčnosti.

Virus se přes léto oslabil, teď se zase vrací, říká ministr vnitra ČR Jan Hamáček:

rod TN.cz