překvapivé výsledky

Hospody bez cigaret Češi vítají. Zákaz nevadí ani části kuřáků!

Téma:

Ve všech českých restauracích platí zákaz kouření už od loňského května. Na přísný zákon si od té doby stěžují někteří kuřáci, ale i majitelé hospod. Provozovatelé tvrdí, že díky zákazu přišli o část zákazníků a klesly jim tak tržby. Z nového průzkumu však vyplívá, že většině občanů restaurace bez cigaret nevadí.

Dubnový výzkum, který vypracovala agentura STEM pro ministerstvo zdravotnictví, ukázal, že zákaz kouření v restauracích nevadí dvěma třetinám všech obyvatel. Překvapivě pak proti zákazu není ani 62 procent občasných kuřáků.

 

Přísný zákon podle průzkumu nejvíce vyhovuje mladé generaci. Nespokojení jsou naopak lidé, kteří do restaurace chodí několikrát týdně. Nejvíc zákon kritizují pravidelní návštěvníci hospod. Jejich procento je však menší, než se očekávalo. Zákaz kouření totiž vadí 54 procentům štamgastů.

 

Provozovatelé restaurací si od zavedení zákona stěžují na klesající tržby. 60 procent dotázaných však v průzkumu uvedlo, že je zákaz kouření od návštěvy hospody neodradil. Pětina lidí dokonce udává, že do restaurací začala po zavedení zákazu chodit častěji než dříve.

 

 

Někteří poslanci a senátoři se snaží prosadit alespoň částečné zmírnění zákona. Průzkum však ukázal, že nadpoloviční většina dotázaných (53 %) vnímá zákon pozitivně. Jeho zrušení nebo omezení by naopak nejvíce uvítali pravidelní kuřáci.

 

Protikuřácký zákon zakazuje kouření hned na několika veřejných místech. Veřejnost se nejvíce shoduje v zákazu kouřeních na sportovištích. Pro je 72 procent dotázaných. Téměř dvě třetiny lidí oceňuje zákaz i v divadlech, kinech a na koncertech. Nejmenší shoda naopak panuje u restaurací a barů.

 

 

Návrhem na zmírnění protikuřáckého zákona se zabývá i Poslanecká sněmovna. Marek Benda (ODS) v něm navrhuje do restaurací zavést tzv. kuřárny. V menších hospodách a barech by pak protikuřácký zákon neměl platit vůbec. Proti tomu se razantně staví ministerstvo zdravotnictví, podle kterého je na změny v zákoně ještě brzy.
 

jva TN.cz