Napřímo

Bezpečný návrat do škol od září může být podmíněný PCR testy, řekl Plaga

Bára Divišová
Bára Divišová, Tatiana Skoumalová
Aktualizováno 20:32
12.5. 2021 17:30
Téma:

O návratu dětí do škol v tomto i příštím školním roce promluvil ministr školství Robert Plaga (za ANO) ve středečním pořadu Napřímo. Podle něj jednou z variant bude testování dětí PCR testy. Plaga hlavně nechce situaci podcenit jako minulý rok.

Od příštího týdne budou bez rotací fungovat první stupně základních škol v celém Česku a druhé stupně ve vybraných krajích. Další změnou je, že k testování budou moci školy využívat PCR testů v rozmezí jednou za 14 dnů. 

 

Vláda dlouhodobě upozorňuje, že školáci jsou pro ni prioritou. "Já jsem rád, že můžu oznámit, že od 17. května se první stupně základních škol po celé republice vrací ke standartní výuce bez rotací," oznámil v pondělí ministr školství Robert Plaga.

 

 

Přestože po měsíci od zahájení rotační výuky se žáci vrací k prezenční výuce, jedná se jen o první stupeň. A mnohem víc, než návrat všech žáků do škol, rezonuje společností otevření hospod a restaurací.

 

Přesto si ministr školství stojí za tím, že pro vládu je návrat dětí do školy prioritou číslo jedna. "Je důležité, abychom všechny do škol pustili co nejdříve. Teď se podle mě rozhoduje o tom, jak úspěšné školství bude za deset let," myslí si ministr. Na druhou stranu je podle něj bezpečný návrat do škol důležitější. Proto se nyní vrací do lavic žáci prvního stupně a od 24. května by se měli vrátit i žáci druhého stupně. Tyto termíny podle Plagy stále platí.

 

 

Jak bude ale podle ministra vypadat příští školní rok? "Pokud bych si měl vybrat, jestli zavřít školy, nebo spustit rotační výuku, či vstup na školu s nejspolehlivějšími testy, tak já budu určitě za PCR testy," řekl Plaga. Podle něj je lepší bezpečný návrat do škol než žádný.

 

Ministr nechce, aby se zopakovala situace z loňského podzimu. "Když jsem zahajoval školní rok, byl jsem naivním optimistou. Všichni jsme si mysleli, že máme pandemickou situaci pod kontrolou a že to nejhorší máme za sebou. Další školní rok už není možné podcenit," dodal Plaga.

 

Na reportáž Televizních novin se podívejte ZDE:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz