Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

velikonoční masakr

Exploze v kostelech na Srí Lance: Policie už zadržela třináct lidí

Celkem osm explozí zasáhlo různá místa na Srí Lance. Exploze nepřežilo 290 lidí, další stovky jsou zraněny. Vláda na místě už vyhlásila zákaz vycházení. Zatčeno bylo 13 podezřelých.

Na několika místech na Srí Lance došlo v neděli výbuchům. Terčem útoků se staly kostely a hotely. Podle tamní policie nepřežilo útoky 290 lidí. Několik stovek jich utrpělo zranění. O několik hodin později otřásla sedmá exploze předměstím Dehiwala u hlavního města Kolombo, po 11. hodině pak ještě osmá bomba vybouchla na severu města.

 

Po šesti ničivých explozích v ranních hodinách krátce před jedenáctou hodinou dopolední SELČ otřásly Srí Lankou další dva výbuchy. Exploze zasáhla předměstí Dehiwala u hlavního města Kolombo. Zasažen byl hotel na jižním předměstí. Z místa jsou hlášeni dva mrtví. Před půl dvanáctou pak došlo k osmému výbuchu na severu města Kolombo. Sebevražedný atentátník tam zabil tři policisty.

 

Video: Výbuch v hotelu poblíž Dehiwala zoo 

 

Srílanská policie už měla zatknout třináct podezřelých mužů.Ti byli zadrženi na dvou místech v Kolombu a jeho okolí, všichni jsou údajně členy stejné radikální skupiny, napsala agentura AFP.

 

Vláda vyhlásila počínaje 18:00 místního času (14:30 SELČ) dvanáctihodinový zákaz vycházení. Na pondělí a úterý ohlásila také volné dny. Vláda nechala rovněž zablokovat hlavní sociální sítě. Přerušena je domácí letecká doprava, mezinárodní letiště zůstává v provozu.

 

Čeští turisté, kteří jsou na Srí Lance s cestovní kanceláří, jsou v tuto chvíli v bezpečí, uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří. Registrováno je 92 Čechů. V zemi může být až 400 Čechů, kteří cestují sami i s cestovkami.

 

Dnešní teroristické útoky na několik kostelů a hotelů na Srí Lance nepřežilo nejméně 290 lidí. Oznámila to agentura agentura Reuters s odvoláním na policejního mluvčího. Dalších 500 osob je zraněných.

 

Video: Výbuch v kostele Kotahena 

 

Jedním ze zasažených míst je kostel svatého Antonína na severu hlavního města Kolomba, druhým kostel svatého Šebestiána ve městě Negombo severně od metropole. Většina obyvatel Negomba se hlásí ke katolické víře.

 

18

GALERIE: Desítky mrtvých po explozi na Srí Lance

Zdroj: Profimedia

Exploze na Srí Lance

Hodnocení:

 

V době výbuchu byli v kostelech lidé, kteří se shromáždili na velikonoční mši. Podle sdělovacích prostředků jsou zasažená místa hojně navštěvovaná rovněž turisty. Podle agentury AFP je mezi obětmi výbuchů 35 cizinců. Má jít o Brity, Nizozemce a Američany.

 

"Ministerstvo zahraničních věcí zjišťuje situaci na místě. Varovnou sms zprávu rozeslalo 92 českým cestovatelům zaregistrovaným v databázi Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD)," uvedl Robert Řehák z českého ministerstva zahraničí.

 

Doplnil, že Češi se mohou obracet pro informace a případnou konzulární pomoc na české velvyslanectví v Dillí a honorární konzulát v Colombu. "V případě nouze je možné též využít nouzovou linku českého velvyslanectví v Dillí: +91 9910999460," doplnil Řehák.

 

 

Agentura AP s odvoláním na bezpečnostního činitele, který nechtěl být jmenován, také napsala, že šest předchozích téměř simultánních explozí zasáhlo tři hotely a tři kostely. Podle tohoto zdroje zřejmě nejméně dva výbuchy mají na svědomí sebevražední atentátníci. K útoku se ale zatím nikdo nepřihlásil.

 

Podle serveru Onlaka při útocích v Kolombu zemřelo 40 lidí. Napadeny byly tři pětihvězdičkové hotely Shangri-La, Cinnamon Grand a Kingsbury. V kostele sv. Šebestiána v Kataně severně od Kolomba je podle tohoto zdroje 93 mrtvých, ve městě Batticaloa na východě Srí Lanky 27 obětí. Útok je hlášen rovněž z kostela sv. Antonína na kolombském předměstí Kotahena. Není jasné, kolik obětí bylo v hotelích.

 

Srílanský premiér Ranil Vikremasinghe svolal bezpečnostní radu, policie zastavila na příkaz generálního policejního inspektora vydávání propustek personálu. Ministr školství oznámil, že v pondělí a úterý zůstanou zavřené školy.

 

Arcibiskup z Kolomba kardinál Randžit vyzval občany, aby nepodlehli panice. Kondoloval rodinám obětí a vyzval k darování krve pro raněné. Obrátil se rovněž na lékaře s výzvou, aby se všichni dostavili na pracoviště, i když je svátek.

 

 

Na Srí Lance žije 22 milionů lidí a 70 procent z nich jsou buddhisté. Přes 12 procent občanů jsou hinduisté, necelých deset procent muslimové a 7,6 procent křesťané. Národní evangelický svaz loni zaregistroval 86 incidentů a diskriminačních projevů proti křesťanům, letos dalších 26.

 

Některé skupiny křesťanů podle loňské zprávy amerického ministerstva zahraničí uvádějí, že čelí úřednímu tlaku ukončit aktivity v kostelích a že některé úřady na shromáždění křesťanů pohlížejí jako na "nepovolené shromažďování". Tato zpráva amerického úřadu také uvádí, že se buddhisté na Srí Lance několikrát pokusili uzavřít modlitebny křesťanů i muslimů.

tn.cz / ČTK