Koronavirová epidemie

Hotely se připravují na přesun pacientů, zatím mají tři tisíce pokojů

František Nyklas
František Nyklas
9.10. 2020 21:26
Téma:

Z nemocnic do hotelů by se mohlo podle plánu ministerstva zdravotnictví na přechodnou dobu přesunout zhruba 800 pacientů. A to těch, kteří jsou v nemocnicích z jiných důvodů, než je Covid-19 a už nepotřebují lékařskou péči. Uvolnila by se tak místa v mnohdy přeplněných nemocnicích. Asociace hotelů a restaurací potvrdila, že má k tomuto účelu k dispozici asi 3000 volných pokojů.

Jedním z hotelů, který se chce do projektu ubytování pacientů z nemocnic zapojit, je karlovarský Thermal. Má s tím zkušenosti, protože už na jaře ubytovával zdravotníky a vojáky, kteří přišli do kontaktu s nemocnými a nechtěli doma ohrozit své blízké.

   

"Jednalo by se o buď uvolnění kapacit pro nemocné, nebo bezpříznakové pacienty. U nás jsme schopni uvolnit řádově zhruba 80 lůžek," řekl Vladimír Novák, ředitel hotelu Thermal.

 

A přidávají se další hotely. "My to vítáme jako možnost jednak pomoct zdravotnictví, i jako možnost obsazení hotelu," uvedl ředitel Interhotelu Olympik v Praze Vlastislav Šos.

 

 

"Do tohoto se přihlásily opravdu jen ty hotely, které mají oddělené provozy, které mají zvlášť oddělené restaurace a tu lůžkovou část," upozornil Jan Kronika, předseda Asociace hotelů a restaurací Karlovarského kraje 

 

O uhrazení ubytování by se měl postarat stát. Mnohé nemocnice případnou pomoc vítají.

 

"Samozřejmě je řada pacientů, kteří jsou hospitalizováni víceméně ze sociálních důvodů. Nepotřebují už intenzivní lékařskou péči," uvedl mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

 

"Takto jsme schopni z nemocnic vymístit zhruba 800 osob a uvolnit kapacitu dalších 800 lůžek," řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

 

 

Asociace hotelů a restaurací ČR dává dohromady přehled kapacit. "Momentálně máme seznam asi 3000 pokojů," řekl její šéf Václav Stárek.

 

Kdy by se mohli začít v hotelích první pacienti ubytovávat, ministerstvo zdravotnictví neupřesnilo.

 

Související témata:
drz TN.cz