anketa spor o ocenění

Hrad odmítl vyznamenat Gabčíka s Kubišem. Je to lež, říká Ovčáček

Gabčík, Kubiš
Zdroj: Jindřich Kodíček
Jozef Gabčík, Jan Kubiš

Hrad údajně odmítl vyznamenat výsadkáře Jana Kubiše, jednoho z vojáků, kteří zabili říšského protektora Reinharda Heydricha. Vyšlo najevo, že o vyznamenání žádal tým slovenského prezidenta. Andrej Kiska navrhoval, aby český i slovenský prezident ocenili každý jednoho z atentátníků. Hrad to ale odmítl. Kauzu odhalil jako první Respekt.

Anketa

Komu věříte ve sporu o vyznamenání Gabčíka s Kubišem?

Hlasovalo 358 lidí.
Koncem května uplynulo 75 let od chvíle, kdy Jozef Gabčík a Jan Kubiš zabili nenáviděného říšského protektora Reinharda Heydricha. Sami za to záhy zaplatili životem, když nacisté po zradě objevili jejich úkryt v pražském kostele sv. Cyrila a Metoděje. Společně s dalšími ukrytými parašutisty zemřeli v beznadějné přestřelce s přesilou nacistů.

 

Právě na tomto místě se měl podle představ slovenského prezidenta Andreje Kisky konat u příležitosti výročí atentátu výjimečný akt. Tam, kde před lety skončily životy parašutistů, měli dva prezidenti, český a slovenský, ocenit Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše udělením vyznamenání in memoriam.

 

S nápadem přišla slovenská strana a jak píše Respekt s odvoláním na jednoho ze slovenských diplomatů, zástupci hlav obou států se kvůli tomu dokonce dvakrát sešli. Přesto se ceremonie nakonec neuskutečnila. "Nikdy k tomu z Prahy nepřišla pozitivní odpověď,“ řekl Respektu dobře informovaný diplomatický zdroj s tím, že důvody zamítnutí slovenská strana nikdy neobdržela. "Nepátrali jsme po tom,“ dodal diplomat.

 

 

Český parašutista a odbojář Jan Kubiš má smůlu - ocenění in memoriam od prezidenta nedostal. Jeho slovenský spolubojovník Jozef Gabčík se ale vyznamenání dočkal. Andrej Kiska ho ocenil sám a s menší pompou, než jaké by se parašutistům dostalo při setkání dvou prezidentů na symbolickém místě jejich tragického konce.

 

Přesto se Gabčíkovi dostalo na Slovensku ze strany prezidenta vyslovení hluboké úcty a poklony. "Rozhodoval se správně a při rozhodování musel bojovat proti nejsilnějšímu z lidských instinktů – přežít,“ ocenil Kiska krajana a odbojáře Jozefa Gabčíka.

 

 

Kolem Jana Kubiše je v tomto ohledu ticho. Tedy spíše bylo, dokud Respekt informaci o odmítnutí Hradu ocenit odbojáře a jejich oběť dnes nezveřejnil. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nejprve pro Respekt popřel, že by se kdy chystalo ocenění Gabčíka a Kubiše. "Žádnou takovou informaci nemám. Zřejmě došlo k nedorozumění,“ řekl listu Ovčáček.

 

 

Když se zpráva roznesla, Ovčáček ostře reagoval na Twitteru. "Jde o brutální lež šířenou Bakalovým Respektem, kterou nekriticky převzala ČTK. A. Kiska takový návrh nepředložil!" oznámil Ovčáček národu. Dalším tweetem připomněl, že Gabčík i Kubiš už oceněni byli. Ještě za bývalého Československa, v roce 1992, před pětadvaceti lety.

 

 

Obvinění ze lži je v diplomacii velmi silný útok. Úřad slovenského prezidenta ale přesto zachoval chladnou hlavu, když k Ovčáčkově obvinění ze lži mluvčí slovenského prezidenta Roman Krpelan odvětil pouze: "Bez komentáře". Faktem tak zůstává, že Kiska hrdinu odboje ocenil, Zeman nikoli.
 

tn.cz / gar