ochrana před požárem

Hrad ukázal, jaká protipožární opatření má katedrála svatého Víta

Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha - 3
Zdroj: TN.cz
Téma:

Světem otřásla zpráva o požáru světoznámé katedrály Notre-Dame v Paříži. Aby se podobné situace pokud možno eliminovaly, neustále se upravuje protipožární ochrana. I katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha má svá technická opatření.

Oheň v katedrále Notre-Dame v Paříži ničil vše, co mu stálo v cestě. Škody na samotné budově jsou ohromné, v katedrále byly navíc uschovány historické artefakty, z nichž některé zmizely na věky.

 

Aby se podobným případům pokud možno zamezilo, jsou kulturní památky po celém světě vybaveny protipožárními opatřeními, která je třeba neustále vylepšovat. Výjimkou není ani Česká republika a její památky.

 

 

Prezidentská kancelář svolala na úterý tiskový brífink, kde chce seznámila veřejnost s tím, jaká konkrétní technická protipožární opatření má katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha a jak je pravidelně zajišťována protipožární bezpečnost v objektu.

 

 

Během brífinku například zaznělo, že je katedrála vybavena 145 protipožárními čidly, které jsou rozmístěny po celém objektu. V katedrále je také množství hasících přístrojů, které jsou umístěny tak, aby nenarušovaly vizuální podobu budovy. V katedrále jsou suchovody, které mohou do vyšších pater dopravit 1200 litrů vody za minutu. Katedrála je také vybavena samočinným hasícím zařízením. Opatření je ale mnohem více.

 

Přímo na Hradu je také hasičská jednotka, která přednostně vyjíždí právě k událostem v prostorách Hradu.

 

Přímo po protipožárním brífinku Hrad nabídl také prohlídku restaurátorských prostor, jejichž služby nabídl Miloš Zeman franouzskému prezidentovi.

 

klma TN.cz