vánoční období

Hrady a zámky zůstanou otevřené do konce roku! Kde si užijete advent?

Zámek Hluboká nad Vltavou
Zdroj: Profimedia
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Publikováno 3. 12. 2019
Téma:

Národní památkový ústav si pro své návštěvníky připravil Hradozámecký advent. Součástí budou různé koncerty, výstavy nebo také řemeslné jarmarky. Někde si lidé užijí například živý betlém či prohlídku bez průvodce.

Pokud jste milovníky památek a Vánoce jsou vaším oblíbeným obdobím, můžete vyrazit na Hradozámecký advent. O něm na svém webu informoval Národní památkový ústav. Někde už program začal 30. listopadu, další památky například koncerty nebo jarmarky připravují v průběhu prosince. 

 

V úterý 23. prosince si lidé budou moci užít Živý betlém ve Státním hradu a zámku Český Krumlov od 16:15 a 18:30 na II. zámeckém nádvoří v Jihočeském kraji. O den později se pak bude konat devětadvacátý ročník Medvědích Vánoc. Návštěvníci si také užijí hradní muzeum se zámeckou věží, a to až do 22. prosince.

 

Na zámku Červená Lhota se uskuteční adventní koncert 15. prosince. Ten složí hold rakouskému hudebníkovi a skladateli Karlu Dittersovi z Dittersdordu, který na zámek přijal pozvání v roce 1798 od hraběte Ignáce Stillfrieda. Součástí koncertu budou také koledy.

 

Státní zámek Hluboká nad Vltavou naplánoval až do konce roku adventní víkendy. První se konal 30. listopadu a 1. prosince. Od 10 do 16 hodin bude otevřena zámecká kuchyně, kde budou prohlídky bez průvodce. Na nádvoří si pak koupíte svařené víno nebo pečené kaštany. V provozu bude i Zimní prohlídková trasa.

 

 

Státní hrad a zámek Horšovský Týn v Plzeňském kraji nabízí adventní prohlídky do zámecké kuchyně, kde se budou péct perníčky nebo cukroví. Zámek bude otevřený také 26. až 31. prosince od 10 do 15 hodin. V klášteru Kladruby si lidé užijí vánoční koncert zpěvačky Debbi, který se bude konat 20. prosince. Speciální prohlídky interiérů nebo adventní koncert čeká na návštěvníky také v zámku Kozel

 

Na zámku Nebílovy se nachází od 1. prosince v kapli sv. Antonína betlém, který je ručně vyřezávaný a vznikal pět let. Otevřeno bude ve všední dny od 10 do 15 hodin a o víkendech od 10 do 16 hodin. V pátek 13. prosince se uskuteční adventní koncert. Hrad Švihov připravil pro návštěvníky výstavu i prohlídkový okruh. Zaměstnanci vám odkryjí tajemství Popelčina střevíčku od 27. do 30. prosince v 11, 12 a ve 13 hodin.

 

Hrady a zámky budou otevřené také na Vysočině. O víkendu 7. a 8. 12. se bude konat v Jaroměřickém zámku vánoční trhy s tradičními řemesly. Na hradě Lipnice si lidé v sobotu 7. 12. mohou koupit výrobky žáků místní školy a odpoledne završí program živý betlém. V Telči se uskuteční 21. a 22. prosince program, jehož součástí budou tance nebo lidové koledy. Od 27. do 30. prosince si lidé užijí koncerty v prostorách Konírky vždy od 18 hodin.

 

 

Hradozámeckého adventu se však účastní i další hrady a zámky v ostatních krajích. Vyrazit můžete například do Hrádku u Nechanic, Žlebů, Sychrova nebo Ploskovic. Některé z nich budou otevřené až do konce roku. Kompletní seznam najdete zde.
 

Související témata:
TN.cz