Riskoval život

Hrdina Indonésie! Mladík zachránil letadlo před tsunami, pak zemřel

Mladík zachránil letadlo před tsunami
Zdroj: ČTK/AirNav Indonesia
Téma:

Mladý Indonésan obětoval svůj život, aby zachránil stovky lidí na palubě letadla. Kontrolor letového provozu zůstal v řídící věži, dokud letadlo, které málem ohrozilo zemětřesení i tsunami, nevzlétlo. Poté vyskočil z hroutící se věže, zraněním však v nemocnici podlehl. Pro obyvatele ostrova Sulawesi je mladík hrdinou.

Anthonius Gunawan Agung (21) z indonéského ostrova Sulawesi pracoval jako kontrolor letového provozu na letišti Mutiara SIS Al-Jufrie blízko hlavního města Palu. V pátek večer, kdy ostrov zasáhlo zemětřesení o síle 7,5 stupně, byl zrovna v práci v řídící věži, uvedl britský deník The Sun.

 

Když ostrov zasáhly první otřesy zemětřesení, na vzletové dráze na letišti čekalo letadlo se stovkou pasažérů k povolení vzlétnout. Angugovi kolegové prchali z věže, aby se zachránili.

 

 

Angug však ani na vteřinu neváhal a zůstal na svém místě. Věděl, že pokud letadlo nedostane do bezpečí, zemře stovka nevinných lidí.

 

 

Jakmile pomohl letadlu odletět z ostrova, začala se řídící věž třást. Angug se bál, že by mohl v budově uvíznout a rozhodl se skočit ze čtvrtého patra. Lékaři mladíka převezli s několika zraněními a zlomenou nohou do místní nemocnice. Angug však zraněním podlehl v sobotu ráno. Mladík se stal hrdinou a na jeho čin určitě nezapomenou lidé, které zachránil.

 

Zemětřesení a tsunami si v Indonésii vyžádaly už 832 životů a počty mohou podle viceprezidenta Jusufa Kalla stále stoupat, jelikož se záchranáři postupně dostávají do míst, kam dříve nebyl přístup.

 

Podívejte se na reportáž z nedělních Televizních novin: 

reg TN.cz