V džínách a v tričku

Hrdina z Nairobi: Zachránit rukojmí si elitní voják odskočil z nákupu

Zásah v Keni
Zdroj: Profimedia
Britský voják (vpravo) pomáhá rukojmím

Teroristický útok na hotel v keňském Nairobi má nečekaného hrdinu. Stal se jím příslušník elitní britské vojenské jednotky SAS. Ten je v Keni na misi, kdy jeho jednotka pomáhá s výcvikem místních ozbrojených sil. Když se dozvěděl o útoku, byl na nákupu, hned si došel pro vybavení a proti teroristům zasáhl!

Voják, jehož jméno z pochopitelných důvodů média neuvedla, byl v Keni coby součást týmu instruktorů, kteří pomáhají místním policistům a vojákům. Když teroristé zaúčtočili na hotel, byl podle informací listu Daily Mirror zrovna na nákupech.

 

Hned se ale rozeběhl ke svému autu, v němž měl vybavení – zbraň, taktickou vestu, i kuklu. Vestu si natáhl přes tričko a v džínách se vydal pomoci keňským kolegům. V akci jej zachytili objektivy fotografů. Na snímcích je vidět, jak pomáhá rukojmím z hotelu.

 

"Když se dostal k hotelu, začal organizovat celou operaci, rozkazoval policistům i vojákům. Pak se sám vrhnul dovnitř, zneutralizoval nepřítele a zachránil rukojmí. Jeho akce určitě zachránila spoustu životů a ukázala, že tito muži jsou nesmírně stateční a jsou vždy připraveni," uvedl britský bezpečnostní expert Chris Ryan.

 

 

"Tohle je prostě to, co ti kluci dělají, tohle je jejich normální práce. Má nejlepší výcvik na to, aby na takové situace reagoval. Protiteroristické operace jsou pro něj denní chleba," dodal britský odborník. Teroristé podle něj proti takovému protivníkovi neměli šanci.

 

Teroristům se přesto podařilo zabít 21 lidí. Dalších 700 se ale z obleženého hotelu podařilo bezpečně evakuovat. Britské ministerstvo obrany se k zásahu britského vojáka odmítlo vyjádřit s tím, že operace příslušníků speciálních sil zásadně nekomentuje.

vbo TN.cz