VÝBUCH V PANELÁKU

Hrdinové Slovenska: K ohni lezli výtahovou šachtou, zachránili 39 lidí

Darja Stomatová
Darja Stomatová
Publikováno 12. 12. 2019
Téma:

Na demolici 12patrového paneláku ve slovenském Prešově, který minulý týden poničila exploze plynu a následný požár, se bude podílet technika z Česka. Na Slovensko dorazí už v pátek. Tamní ministerstvo vnitra ve čtvrtek ocenilo trojici hasičů, kteří při zásahu nasazovali životy.

Boj o holý život, tak popisují slovenští hasiči zásah v hořícím paneláku v Prešově. Zápas o životy své i všech, kteří v hořící budově zůstali, hasiči nevzdali. Přestože trvalo několik hodin, než začali nad ohněm vyhrávat.

 

"Záchranné složky vykonaly svou práci velmi profesionálně, s plným nasazením," ocenila hasičský zásah ministryně vnitra Denisa Saková. "Zachránili jste 39 lidí, což je obrovské číslo," pochválil hasiče ředitel slovenského hasičského sboru Pavol Nereča.

 

Trojice hasičů se v hořící budově výtahovou šachtou vyšplhala až do osmého patra, hadicí z hydrantu hasila menší ohniska a lidi posílala do bezpečí za nasazení vlastních životů. Za své hrdinství získali od slovenského ministerstva vnitra ocenění za hrdinský čin.

 

 

Poničený panelový dům podle úřadů stále představuje nebezpečí. Platí zákaz se k němu přibližovat, protože se může kdykoli zřítit. Jeho demolici bude financovat město Prešov z veřejné sbírky, při níž se vybralo zatím v přepočtu přes 50 milionů korun.

 

Dárci mohou přispívat do konce ledna. Primátorka Prešova se nechala slyšet, že zbylé peníze se rozdělí mezi vlastníky bytů v poškozeném paneláku.

rod TN.cz