hromadná nehoda

Hrdinové z D1! Po nehodě vytáhli zaklíněné lidi, zachránili jim život

Jan Mareš
Jan Mareš , Petr Zapletal
Aktualizováno 15.10. 2019 20:29
Téma:

Nedělní nehoda na dálnici D1, při které se zranilo 10 lidí a jeden řidič zemřel, mohla skončit daleko tragičtěji, nebýt několika svědků, kteří lidem zaklíněným v autech přispěchali na pomoc. Mezi nimi byli i záchranáři, kteří se vraceli z konference.

Z kabiny kamionu, který v neděli večer havaroval na D1, zbyl jenom vrak. Šofér vyvázl s velkým štěstím živý. A o štěstí mohou mluvit i další pasažéři ze zdemolovaných aut. Na záznamu z dálniční kamery je vidět, jak někteří svědci nehody běží zraněným na pomoc.

 

Mezi nimi i trojice mužů z uherskohradišťské záchranky, která byla na cestě z pražské záchranářské konference. "V té první fázi jsme se snažili zjistit, co vůbec cisterna převáží, dostat se tam, upozornit zbylé lidi, ať se stáhnou, ať jdou dál, a odnášet lidi mimo nebezpečí," uvedl záchranář Jiří Vašica.

 

Záchranářům pomáhalo dalších pět lidí, včetně dvou vojáků a jedné zdravotní sestry. Podobnou situaci zažili jen při cvičení. "Když jedete jako záchranář v záchranné službě, tak po cestě už si nějakým způsobem člověk sumíruje, co jak bude, i když vždycky je to jinačí. Ale hlavně jsme tam neměli vybavení," tvrdí záchranář Jiří Stuška.

 

 

Oheň se kvůli silnému větru šířil velmi rychle. Dva zraněné se jim podařilo ještě vytáhnout. Řidič rakouské národnosti ale zůstal v autě zaklíněný a přišel o život.

 

Uniknout smrti se podařilo slovenskému týmu bojových sportů, který jel dodávkou. Byly v ní i tři dívky. Cisterna prý ve tmě nebyla vůbec vidět. Dodávka najela přímo do ní. "Jedna z těch našich bojovnic dokázala otevřít dveře. Začali vystupovat sami. Jeden z těch našich kluků byl zaklíněnej, tak tomu pomohli ven, snažili se pomoct i někomu dalšímu," řekl šéf organizace MMA Oktagon Ondřej Novotný.

 

Škoda na autech byla odhadnuta na 10 milionů korun. Další miliony bude stát oprava poškozené vozovky dálnice. Příčinu nehody policie stále vyšetřuje.

sei TN.cz