Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Střelba v Tunisku

Hrdinové! Tunisané bránili zahraniční turisty vlastními těly!

Pláž, kde umírali turisté
Zdroj: Twitter

Obyvatelé města Sousse se při řádění teroristy Sajfaddína Rizkího snažili bránit západní turisty. Zaměstnanci hotelu se útočníkovi postavili do cesty a turisty chránili vlastními těly. Odvážný místní mladík se zase snažil Rizkího zahnat kameny.

Britský turista John Yeoman vyfotografoval, jak místní obyvatelé stojí a pozorují teroristu Sajfaddína Rizkího při jeho řádění na pláži u města Súsa. Na sociálních sítích se hned strhla debata, že mohli k zastavení střelce udělat více. Yeoman s tím ale nesouhlasí, naopak odhalil, že místní zřejmě mnoha lidem zachránili životy.

 

"Ti lidé vzadu utvořili lidský štít, aby chránili jiný hotel. Oni se jen nedívají, ale zachránili spoustu životů!" napsal Yeoman na Twitter.

 

"Je úžasné, co udělali. Zaměstnanci hotelu si stoupli do řady a křičeli na něj, že ho nenechají projít," řekl Yeoman webu MirrorOnline. "Křičeli: Nejdřív budeš muset zabít nás, ale my jsme muslimové. Proto se otočil a šel pryč."

 

 

Yeoman se mezitím s manželkou zamkl ve svém pokoji a použil postel jako barikádu. Podle něj byl personál naprosto vystrašený, ale dělal vše proto, aby turisty ochránil.

 

Mezitím si na pláži všiml útoku osmnáctiletý Ibrahim el-Ghoul. Mladík pracoval u společnosti pronajímající turistům vodní skútry. Na místo se hned rozeběhl.

 

 

"Nevím, proč jsem tam běžel. Hned mě napadlo, že je to moje práce a že musím chránit hosty," vzpomíná pro britský list Telegraph. "Když jsem se tam dostal, objevil jsem čtyři britské turisty, jednoho muže, dvě ženy a dívku, jak plavali od pláže, aby se odtamtud dostali. Skočil jsem do vody, abych je chránil a snažil se je dostat do nedaleké lodě."

 

"Pak na mě namířil. Otočil jsem se k němu zády a zařval Aláhu Akbar. Když to slyšel, tak zbraň zase sklonil a dál se procházel po pláži. Rozhodl jsem se po něm jít. Nasedl jsem na skútr a dojel za ním. Vzal jsem kameny a házel po něm všechno, co jsem mohl.

 

 

 

"Byli jsme od sebe tak sedm metrů a já mu arabsky sprostě nadával. On se jen smál, ušel pět metrů, otočil se a povídá: Tebe jsem zabít nepřišel, otoč se a jdi domů. Víc jsem od něj neslyšel."

 

Podle Ibrahima byl terorista krátce na to zastřelen policisty. Mladík ale odmítá, že by měl být považován za hrdinu. "Nejsem hrdina, prostě jsem udělal to, co jsem udělat musel. Já tuhle zemi moc miluju."

 

ČTĚTE TAKÉ:

Běžela proti samopalu pro dítě, strhl ji do vody a zachránil jí život

Usmíval se, vypadal, jako by tančil a zabíjel, popsali svědci

Masakr na pláži: Útočníka šlo zastavit dřív, ochranka selhal

Češi v Tunisku: Petr se ženou a dětmi unikli jen o vlásek smrti!

 

vbo TN.cz