Opatření v regionech

Hřib zkritizoval Vojtěchův semafor. "Nechápu zařazení Prahy," zlobí se

Lucie Staničková
Lucie Staničková
28.7. 2020 10:53
Téma:

Čtyřbarevný semafor určující opatření v jednotlivých regionech vyvolal hned v den svého představení vlnu nevole. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) totiž nechápe, proč by mělo být hlavní město umístěné jako jediný region v zemi ve žlutém stupni.

Tzv. "semafor,“ který ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) představil v pondělí, má rozdělovat regiony na úrovni okresů na čtyři stupně rizika označené bílou, zelenou, žlutou a červenou barvou.


Hned na tiskové konferenci uvedl, že Praha by nyní jako jediná spadala do žluté, tedy druhé nejvážnější kategorie. Vůči tomu se však ohradil primátor Hřib.

 


"Nechápu, proč zrovna Praha jako jediný region. Přitom máme méně nakažených na 100 tisíc obyvatel než některé jiné regiony a jen jednotky hospitalizovaných,“ čertí se na twitteru Hřib.


Přestože podle něj přišli s myšlenkou jasného plánu jednotlivých opatření, který by navazoval na dostupná data, právě Piráti, toto řešení není prý příliš šťastné.

 

 


K celé události se vyjádřil ještě v pondělí na tiskové konferenci po jednání vlády také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ten trvá na objektivitě a odbornosti vyhodnocování dat. Přístup primátora Hřiba ho mrzí.


"V Praze je reprodukční číslo kolem 1,9. To je poměrně vysoký faktor komunitního šíření, proto odpovídá zařazení Prahy do žluté zóny,“ řekl Vojtěch.

 


Tento systém zároveň podle Vojtěcha nemůže fungovat tak, že by epidemiologové vyhodnocovali objektivně data a vůči nim se ohrazoval "každý starosta, nebo hejtman.“


První mapu jednotlivých okresů zařazených do stupňů podle možného epidemiologického rizika zveřejní ministerstvo zdravotnictví 3. srpna.

 

Resort představil první mapu rizikovosti pro Českou republiku. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz