zvířecí unikát

Neuvěřitelná hříčka přírody! Na Olomoucku se pohybuje srna albín

Petr Brzek
Petr Brzek
19.2. 2021 16:06
Téma:

To se jen tak nevidí. Lidé v okolí Olomouce vyfotili sněhobílou srnu. Myslivci tvrdí, že se s takovou genetickou odchylkou setkávají jednou za mnoho let. Trpí ji zhruba každé mládě z tisíce.

Snímky majestátního zvířete poslal divák televize Nova a okamžitě se s nimi rád podělil. "Nic podobného jsem ještě neviděl. To je perfektní zážitek, který se už asi nebude opakovat," rozplýval se nad svým fotografickým úlovkem Jiří Ostrák.

 

 

Muž pracuje jako obchodní zástupce a na Olomoucko čas od času zavítá. Před čtrnácti dny si všiml v poli svítivé a nápadné tečky. Nemohl tomu uvěřit. Při další návštěvě se srna objevila znovu, to už měl u sebe fotoaparát. "Viděl jsem ji asi na vzdálenost 150ti metrů. Byla úplně v pohodě. Pohybovala se ve skupině dalších šesti zvířat," doplňuje pan Ostrák.

 

Podle myslivců je srna dospělá, a i když se to velmi těžko odhaduje, mohou jí být zhruba tři roky. Určitě to ale má v životě těžké. Snadno se stává terčem predátorů, těžko se dokáže kvůli svému handicapu schovat. "Velmi často se stává, že albína ostatní srny mezi sebe nepřijmou. Mají ho za nemocné a snaží se ho ze skupiny vyštvat," popisuje možné útrapy srny s genetickou poruchou myslivec Miroslav Jeník.

 


Srny albíni navíc velmi často trpí špatným zrakem a jsou světloplaché. Traduje se, že zastřelit takové zvíře přináší smůlu a myslivec podle pověry do roka zemře. Albinismus se objevuje třeba také u ptáků. Na Svitavsku pár vlaštovek vyvedl tři mláďata a dvě z nich byla úplně bílá. Po Pardubicích před lety běhal i nápadně zbarvený kos.
 

Související témata:
TN.cz