Omezení v MHD

PŘEHLED opatření v dopravě: Města zavádí pravidla pro vstup do MHD

Metro
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto.
Michaela Trochová
Michaela Trochová
Publikováno 16. 3. 2020
Téma:

Zastavení hromadné dopravy by pravděpodobně zásadně zpomalilo šíření koronaviru Covid-19, ale zatím žádné ze světových měst, kromě čínského Wu-chanu, se k takovému opatření neuchýlilo. Pro každodenní život ve městech by totiž bylo zásadní překážkou.

Právě městská hromadná doprava tak zůstává jedním z míst, kde se kontaktu s větší skupinou nevyhnete. Pokud nemůžete zůstat doma nebo cestovat vlastním autem, chovejte se maximálně zodpovědně k vlastnímu zdraví i zdraví druhých. Nakaženi totiž můžete být, i když zatím nemáte žádné symptomy, stejně tak riziko nákazy může číhat u jedinců, kteří nekašlou a nevypadají nijak nemocně.

 

Je-li to možné, ničeho v dopravním prostředku se nedotýkejte rukama. Je-li volné místo, posaďte se, ať se nemusíte držet madel a úchytů. Není-li dopravní prostředek plný, snažte se udržovat dvoumetrový odstup od ostatních cestujících. Sedejte si také co nejdál od řidiče, ať minimalizujete riziko, kterému je vystaven.

 

 

Ministerstvo vnitra doporučuje používat ochranou roušku nebo jakoukoliv ochranu obličeje, pokud jste roušku nesehnali. "Každá ochrana je lepší než žádná. Pokud nemusíte, zůstaňte prosím doma,“ vyzvalo ministerstvo na twitteru.

 

 

Dopravní podniky jednotlivých měst dbají na zvýšenou dezinfekci svého vozového parku. Kromě pravidelné každodenní dezinfekce madel, parapetů oken, držáků, validátorů a ošetřování podlah savem se leckde nově užívá i dezinfekce ozonem. Dochází také k větrání každého vozu po příjezdu na konečnou zastávku. 

 

 

Města ale přišla i s dalších bezpečnostími opatřeními, která mají riziko šíření nákazy zmenšit.

 

PRAHA

 

V pražské MHD, která je největší v zemi, je od pondělní půlnoci povoleno cestovat pouze se zakrytými ústy a nosem. Ideální je vybavit se rouškou, postačí ale i jakékoli improvizované řešení, například nákrčník, šátek nebo šála. Na rozdíl od respirátoru rouška ani jiné pokrývky nebrání před nakažením, ale chrání vaše okolí. "Virus totiž můžete roznášet, aniž byste pociťovali jakékoli příznaky nemoci. Chraňme prosím sebe i ostatní," vyzval na twitteru Pražský dopravní podnik.

 

 

Pražský dopravní podnik přišel s několika opatřeními již v minulém týdnu. Ve snaze chránit řidiče nelze již od pátku 13. března nakupovat na městských autobusových linkách jízdenky, zakázáno je nastupovat předními dveřmi, aby přední část byla vyhrazena jen řidičům.

 

 

Cestující jsou rovněž lépe chráněni, od pátku nemusejí v metru, tramvajích a městských autobusových linkách mačkat pro otevření dveří příslušné tlačítko. Otevírání je automatické.

 

 

Ve stanicích metra se také objevily podle informací náměstka pro dopravu Adama Scheinherra zásobníky s dezinfekcí. DPP rovněž vybízí občany, aby k pořízení jízdenek využívali mobilní aplikaci Lítačka, uzvřel dokonce většinu prodejních míst ve vestibulech metra.

 

 

Od středy se v Praze omezují méně vytížené autobusové linky, zejména v nočních hodinách. Na linkách 101 108, 110, 115, 116, 117, 121, 124, 130, 138, 143, 147, 149, 151, 153, 155, 158, 160, 164, 165, 168, 169, 170, 172, 175, 185, 199, 202, 203, 204, 208, 209, 224, 228, 236, 240, 246 a 247 se ruší všechny spoje s odjezdy z konečných po čase 22:30 hodin. "Také nebude v provozu linka AE na letiště. Autobusová linka 119 a linka metra A aktuálně nabízejí výrazně nadstandardní kapacity pro cesty z letiště s možností dodržovat bezpečné vzdálenosti od ostatních cestujících," uvedl PID na twitteru.

 

 

ČESKÉ BUDĚJOVICE

 

V jihočeské metropoli zrušili ve středu 11. března doplňkový prodej jízdenek u řidičů, od stejného data také platí omezený prázdninový jízdní řád. V pátek 13. března došlo ke zrušení nočních spojů. Od soboty pak ve snaze chránit řidiče dopravní podnik zakázal nástup a výstup předními dveřmi.

 

 

Město zatím nevyžaduje zakrytí nosu a úst, i když ho vřele doporučuje. "Nechceme se uchylovat k zákazu vstupu do vozů bez roušek, jelikož se jedná o nedostatečné zboží, kterým mnoho z nás nedisponuje. Nicméně vás důrazně žádáme o zakrytí úst, a to za využití šály, šátku, či jakékoliv jiné alternativy. Chraňme sebe i ostatní," sdílel na svém facebooku Dopravní podnik města České Budějovice.

 

PLZEŇ

 

Dopravní podnik v Plzni omezil otevírací dobu svých zákaznických center, cestující vyzval, aby k prodloužení předplatného či dobití elektronické peněženky využívali e-shop Plzeňské karty a bankomaty. V souvislosti s omezením výuky zrušil od 11. března školní autobusové spoje. V autobusech také není možné nakupovat jízdenky u řidiče, i zde platí zákaz nástupu a výstupu předními dveřmi.

 

 

KARLOVY VARY

 

V Karlových Varech dochází s platností od úterý 17. března k úpravě jízdních řádů, nebudou jezdit školní autobusy.

 

 

LIBEREC

 

Od pondělí 16. března do 24. března včetně Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce n.N. ruší zastávky MHD na znamení a omezuje provozní dobu kontaktního místa přepravní kontroly na terminálu MHD ve Fügnerově ulici pouze od 10:00 do 14:00 hodin. Zakázány jsou také návštěvy v budově ředietelství DPMLJ. Tato opatření rozšířila stávající změny z minulého týdne: například automatické otevírání dveří bez nutnosti mačkat tlačítko dveří, zrušení doplňkového prodeje jízdenek u řidiče či zrušení školních linek autobusů.

 

"Vedení dopravního podniku žádá cestující, aby během přepravy a při nutné komunikaci se zaměstnanci (například zákaznického centra nebo přepravní kontroly), používali ochrany dýchacích cest proti šíření nákazy vzdušnou cestou (rouška, šála, šátek…)," vyzívá DPMLJ na svých webových stránkách.

 

 

HRADEC KRÁLOVÉ

 

Dopravní podnik města Hradce Králové také zrušil nutnost používat k otevření tlačítka dveří a vydal zákaz nastupovat a vystupovat předními dveřmi, došlo i ke zrušení prodeje jízdenek přímo u řidiče. Jednorázovou jízdenku radí DPMHK zakoupit v trafice, mobilní aplikaci nebo formou SMS jízdenky. Pozastaven je také provoz školních linek.

 

 

"Od pondělí 16. března je až do odvolání uzavřena hala dálkové dopravy Terminálu hromadné dopravy. Samotné informace o dálkové a meziměstské autobusové dopravě můžete získat v sousední hale MHD," píše DPMKH na svém facebooku.

 

 

PARDUBICE

 

Podobná pravidla platí také v Pardubicích. I zde platí prázdninový jízdní řád, nastupovat a vystupovat nelze předními dveřmi autobusů, pozastaven je prodej jízdenek u řidiče. Do odvolání platí také na mycí lince DPMP zákaz mytí pro externí zákazníky.

 

 

ÚSTÍ NAD LABEM

 

Dopravní podnik města Ústí nad Labem zvolil podobná opatření. V souvislosti se zrušením vyučování došlo ke zrušení školních spojů, přerušen je i prodej jízdenek u řidiče, namísto toho lze koupit jízdenky v prodejních automatech, u smluvních prodejců, platit bezkontaktní platbou nebo SMS jízdenkou. Pro nástup a výstup ani zde neslouží přední dveře u řidiče, zákaz platí na autobusových linkách a po 20 hodině na trolejbusových linkách, přístup ke kabinám řidičů je navíc omezen.

 

Omezenou pracovní dobu má předprodejní místo jízdenek, uzavřena je doplatková prodejna i lanová dráha na Větruši. Není nutné mačkat tlačítko k otevření dveří. "Žádáme vás, abyste si v MHD zakrývali ústa i nos, a to ať už za pomocí roušky, šály, šátku, či jiné alternativy," dodal v pondělí na svém webu DPMUL.

 

JIHLAVA

 

Dopravní podnik města Jihlavy zrušil doplňkový prodej jízdenek u řidiče a hotovostní úhrady přirážek k jízdnému v sídle společnosti. Ani zde není možný nástup a výstup do vozu předními dveřmi, prostor od čela vozu po první řadu sedadel je vyznačen páskou pro zamezení vstupu cestujících. Pro veřejnost je přerušen provoz myčky vozidel. Od 23. března město přechází na letní jízdní řády.

 

 

BRNO

 

Brno zavedlo podobná opatření. I zde platí zákaz nástupu a výstupu předními dveřmi, omezen je přístup ke kabinám řidičů. Cestující nemusejí mačkat tlačítka dveří s výjimkou zastávek na znamení. Zrušen je doplňkový prodej jízdenek u řidiče v zónách 100+101, kontrolóři jízdenek je budou oveřovat pouze vizuelně bez fyzického kontaktu s cestujícími a jejich osobními doklady. I zde by cestující měli volit nákup jízdenek bezhotovostně.

 

 

OSTRAVA

 

"Začněte si s okamžitou platností při cestách ve všech vozidlech Dopravního podniku Ostrava zakrývat nos a ústa," vyzval cestující v pondělí také generální ředitel Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys. Pomáhá jakákoli forma ochrany: roušky vyrobené improvizovaně doma, šála či cokoli podobného ze 100% bavlny. "Není-li vám situace kolem koronavirové epidemie lhostejná, chcete-li stejně jako já udělat alespoň něco pro ochranou svou a svých blízkých, je to v tuto chvíli jedna z mála opravdu funkčních možností. Děkuji, že ji berete vážně," dodal Morys.

 

 

V Ostravě zrušili povinný nástup předními dveřmi a kontrolu jízdních dokladů řidičem po 20. hodině. Ve všech vozidlech, která nemají uzavřenou kabinu pro řidiče, vznikly speciální distanční zóny. Všechny dveře se na každé zastávce otvírají automaticky, kvůli zintenzivnění větrání i eliminaci dotyků na otvírací tlačítka.

 

OLOMOUC

 

I v Olomouci sáhli po podobných opatřeních. Trvale jsou uzavřeny přední dveře u řidiče u všech autobusů, přístup ke kabině řidiče je z vozu zamezen zapáskováním prostoru za první řadou sedaček. Došlo také k omezení předprodeje jízdenek na prodejnách v Legionářské ulici a na hlavním nádraží, otevřena je vždy pouze jedna přepážka. U řidičů cestující jízdenky nekoupí. Není třeba mačkat tlačítka k otevření dveří.

 

 

Od 16. března dochází k redukci z 12minutového linkového intervalu na interval 15 minut, od 19. března bude zaveden prázdninový autobusový provoz.

 

Chránit své řidiče před nákazou koronavirem se rozhodli někteří malí dopravci na Olomoucku. Cestující jsou od šoférů odděleni fóliemi, například v náhradních autobusových spojích jezdících přes Bohuňovice, kde probíhá výluka.

 

ZLÍN 

 

Dopravní společnost Zlín - Otrokovice přešla od pondělí 16. března na letní provoz. Ani zde nenastupujte a nevystupujte předními dveřmi, u řidičů nezakoupíte ani jízdenky. "I když to bude znamenat pro cestující určité dočasné omezení, prosíme o pochopení. Zdraví řidiči jsou podmínkou toho, aby MHD vůbec fungovala, a pokud můžeme udělat něco pro snížení rizika přenosu nákazy, chceme toho využít," vysvětlil ředitel DSZO Josef Kocháň.

TN.cz