zapomenuté díry

Hrozba Česku: Tisíce starých vrtů hrozí, že otráví naši vodu!

Vrt
Zdroj: Profimedia
ilustrační foto
Téma:

Česko ohrožují tisíce starých průzkumných vrtů ještě z dob Československa. O spoustě z nich úřady ani netuší, kde jsou nebo že vůbec existují. Jsou přitom otevřenou branou ke spodní vodě - chátrají a hrozí , že si skrze ně otrávíme pitnou vodu, varuje dnešní vydání MF Dnes.

Tisíce průzkumných vrtů, které se hloubily v Československu v druhé polovině minulého století, chátrají a stávají se tak hrozbou pro lidi i životní prostředí. Jejich nadzemní uzávěry se rozpadají či je ničí vandalové. Pak stačí, aby na povrchu unikly nebezpečné látky, a ty během několika minut způsobí ekologickou katastrofu. Hlubinné vrty, zpravidla vyplněné dutou ocelovou trubkou, totiž zafungují jako svod jedů do podzemních rezervoárů pitné vody, píše MF Dnes.

 

 

Na letitou hrozbu upozorňují starostové i někteří poslanci. I proto ministerstvo životního prostředí plánuje v následujících týdnech poslat na jejich likvidaci miliony korun. Problém je v tom, že úřady často ani netuší, kde všude nebezpečné vrty jsou. Dokumentace k nim se časem ztratila či neexistuje, upozorňuje list.

 

Nejen úřady, ale i hydrometeorologové mají na starosti stovky podobných průzkumných či monitorovacích vrtů, které zpravidla převzali po zaniklých státních organizacích v Československu. Za posledních deset let jich mnoho zlikvidovali. Desítky pak na svůj definitivní konec teprve čekají.

 

 

Jenže jde o velmi nákladnou akci. Zrušení většího vrtu – jsou i 300 metrů hluboké – vyjde na statisíce. Mnohdy však není vůbec jasné, komu patří a kdo za ně zodpovídá, a kdo tedy jejich likvidaci zaplatí, uvádí MF Dnes.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / gar